Skoki dookoła świata – Szwajcaria


W dzisiejszym artykule ponownie wybierzemy się w podróż do przeszłości. Tym razem poznamy historię skoków narciarskich w Szwajcarii.

Pierwsze w historii zawody skoków narciarskich w Szwajcarii, datuje się na rok 1904, a udział w nich wzięło 10 zawodników. W latach 20. w Engelbergu powstała jedna z pierwszych Titlis-Schanze, ale niestety podczas jednego z konkursów doszło do tragicznego wypadku, w wyniku którego zmarł zawodnik. Po tym incydencie zdecydowano na przebudowę skoczni. Wielokrotne przebudowy skoczni i niesprostanie wymogom, zmusiły do wybudowania kolejnego obiektu – Klein-Titlis-Schanze (1964). Siedem lat później powstała wszystkim znana Gross-Titlis-Schanze, na której odbywają się zawody najwyższej rangi. 
Pierwszy konkurs Pucharu Świata w Engelbergu odbył się 2 marca 1980 roku, a na najniższym stopniu podium stanął reprezentant gospodarzy – Hansjörg Sumi. 

Reprezentanci Szwajcarii czterokrotnie wygrywali konkursy odbywające się na Gross-Titlis-Schanze. Pierwszym ze Szwajcarów, który tego dokonał był  Andreas Küttel  (23.12.2007), natomiast pozostałe 3 zwycięstwa należą do Simona Ammanna (20.12.2008/18.12.2009/20.12.2009). 
Oprócz zimowych zmagań, skoczkowie podczas Letniego Grand Prix rywalizują na skoczni w Einsiedeln. Letnie zawody rozgrywane są w Szwajcarii od 2005 roku. W 2006 roku na trzecim miejscu uplasował się Simon Amman. 
Pisząc o skokach narciarskich w Szwajcarii, należy wspomnieć o jednym z najbardziej utytułowanych zawodników. Mowa tutaj oczywiście o Simonie Ammanie. Ten Szwajcarski skoczek ma na swoim koncie 4 złote medale Igrzysk Olimpijskich, 4 medale MŚ, MŚ w lotach narciarskich, a także Kryształową Kulę. 
Obecnie reprezentacja mężczyzn podzielona została na 3 kategorie:
  • Kadra narodowa, do której należy Killian Peier.
  • Kadra A: Simon Ammann.
  • Kadra B: Gregor Deschwanden, Sandro Hauswirth, Lars Kindlimann, Dominik Peter, Andreas Schuler.

Oprócz tego powołana został Kadra C Kobiet w skład, której wchodzą  Rea Kindlimann i Emely Torazza.

Źródło:informacje własne.skisprungschanzen.com

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s