Skocznie dookoła świata – Finlandia

Przedstawiamy kolejną odsłonę dobrze już znanego na naszym portalu cyklu „Skocznie dookoła świata”. Tym razem bliżej przyjrzymy się obiektom znajdującym się w Finlandii. Zapraszamy!

Rukatunturi

To jeden z najpopularniejszych fińskich obiektów przeznaczonych do skakania na nartach. Otwarcie kompleksu mieszczącego się w Kussamo  datuje się na 1964 rok. Dobrze znana miłośnikom sportów zimowych Ruka składa się z dużej skoczni o punkcie konstrukcyjnym K120 oraz kilku mniejszych: K64, K22, K12 oraz K5. Od sezonu 2002/2003 regularnie odbywają się tu konkursy Pucharu Świata, a czasami gości takżę Puchar Kontynentalny. Warto również wspomnieć, że w 2002 roku największy obiekt przeszedł modernizację progu, a także wybudowano wokół niego wiatrochron. Skocznia wyposażona jest w igielit oraz sztuczne oświetlenie, które ułatwia rozgrywanie zawodów po zmroku. 
Rozmiar Rukatunturi wynosi 142 m, a oficjalny rekord  147,5 m i należy aż do trzech zawodników – Stefana Krafta, Ryoyu Kobayashiego oraz Karla Geigera.  

skisprungschanzen.com 

Saupalsselka 
W 1922 roku rozpoczęto budowę pierwszej skoczni narciarskiej w rejonie Saupalsselka. Od tamtego czasu to centrum sportowe położone w mroźnym Lahti zostało kilkakrotnie zmodernizowane i zmieniło swój pierwotny kształt. Obecnie kompleks składa się z kilku skoczni o punktach konstrukcyjnych: K116, K90, K64, K38, K25, K15, K8 i K6. Dwa największe obiekty czterokrotnie były arenami Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym (w 1978, 1989, 2001 oraz 2017). Lahti już na stałe wpisało się w kalendarz jako gospodarz Pucharu Świata i Pucharu Kontynentalnego nie tylko w skokach narciarskich, ale także w kombinacji norweskiej. Rozmiar tej skoczni wynosi 130 m, a oficjalny rekord  należy do Johanna Forfanga, który w 2017 roku uzyskał odległość 138 metrów.

Kompleks skoczni Salpaussalkä  |  © Lahti Ski Games
skisprungschanzen.com

Puijo

Ten mniej znany kompleks narciarski położony w okolicach Kuopio został zbudowany w 1900 roku i w swojej historii został kilkakrotnie modernizowany. Obecnie znajdują się tam cztery obiekty o punktach konstrukcyjnych: K120, K90, K65 i K28. Skocznia Puijo nie raz gościła Puchar Świata, gdzie przez kilka lat odbywało się tu rozpoczęcie sezonu. Obecnie kompleks jest jednym z przystanków Turnieju Nordyckiego oraz organizowane są tu krajowe Mistrzostwa Finlandii. 
Rozmiar tej skoczni wynosi 127 m, a oficjalny rekord  należy do Daniela Andre Tande, który w 2016 roku uzyskał odległość 136 metrów.
2014  |  © Richard Krumpolec
skisprungschanzen.com
Laajavuori

Jest to kompleks skoczni narciarskich mieszczących się w Jyvaskyli i składa się z kilku obiektów o puntach konstrukcyjnych: K100, K64, K40, K25, K15 i K5. Po sukcesach Matti Nykanena na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Calgary kompleks został nazwany jego imieniem. Laajavuori ma znaczenie wyłącznie krajowe, gdyż odbywają się tu zawody niższej rangi czy też treningi. Rekordzistą skoczni jest Kimmo Yliriesto, który w 2017 roku uzyskał odległość 110 metrów. 
2019  |  © Harri Lamminpää
skisprungschanzen.com

źródło: wikipedia.org/skisprungschanzen.com/informacja własna

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s