Skocznie dookoła świata – Polska

Dziś w naszym cyklu przybliżamy historie polskich skoczni narciarskich. Sprawdźcie, jakie obiekty obok Wielkiej Krokwi i Skoczni im. Adama Małysza znajdują się w naszym kraju.

W Polsce skoki narciarskie są jedną z najchętniej oglądanych i najpopularniejszych dyscyplin sportowych. Chociaż nasz kraj nie może pochwalić się tak dużą ilością skoczni jak na przykład Niemcy czy Norwegia, warto przypomnieć, że obok dwóch najbardziej znanych, posiada mniejsze obiekty, na których rywalizują skoczkowie niższej rangi, a także odbywają się treningi i przygotowania. 

Niestety w ostatnim czasie liczba czynnych skoczni zmalała. W porównaniu z Norwegią, która na swoim terenie posiada kilkaset czynnych obiektów, Polska ma ich kilkanaście. 

Najstarszą czynną skocznią narciarską w Polsce jest Wielka Krokiew. Zakopiański obiekt otwarto 22 marca 1925 roku


Budowa najsłynniejszego polskiego obiektu szła powoli. Powodem był brak funduszy, jednak w styczniu 1925 r. Rada Gminna Zakopanego wsparła „Park Sportowy” subwencją na rzecz skoczni, a kilka miesięcy później obiekt oddano do użytku. W dniu otwarcia na Wielkiej Krokwi rozegrano pierwsze zawody. Triumfował wówczas Stanisław Gąsienica-Sieczka, osiągając odległości 30 m i 36 m.
Na przestrzeni kolejnych lat obiekt zyskiwał na popularności i stał się stałym punktem w na mapie Pucharu Świata. Do dziś zawody na Wielkiej Krokwi mają miano polskiego  święta skoków narciarskich i gromadzą wielotysięczną publiczność.

Aktualne dane techniczne obiektu:
K – 125
HS – 140

Rekord obiektu:
147 m  – Yukiya Satō
Wcześniej od zakopiańskiego obiektu powstała tylko, nieczynna już skocznia w Dolinie Jaworzynki. Jej projekt powstał w 1920 roku, ale do oficjalnego użytku oddano ją 8 marca 1921 roku. Zaledwie 2 lata później obiekt poddano modernizacji. Po przebudowie, jako pierwszy granicę 30 metrów osiągnął tu Aleksander Rozmus Skocznia została zamknięta w 1930 roku. Jednym z czynników, które przyczyniły się do takiej decyzji była utrata popularności skoczni na rzecz nowo wybudowanej Wielkiej Krokwi, która była bardziej nowoczesna i bezpieczna dla zawodników.

Mówiąc o polskich skoczniach nie można pominąć usytuowanej w wiślańskiej Malince Skoczni imienia Adama Małysza. 


Pierwsza skocznia w Malince powstała w 1933 roku. Jej pierwszym rekordzistą był skoczek Śląskiego Klubu Sportowego Mieczysław Kozdruń, który uzyskał odległość 41 metrów. Dwadzieścia lat późnej dokonano gruntownej przebudowy obiektu. Po modernizacji przeprowadzonej w 1970 roku, punkt K wynosił 105 metrów, a Janusz Malik został pierwszym skoczkiem, który przekroczył tu granicę 100 metrów. Kiedy na początku lat 2000 Polskę ogarnęła małyszomania, podpisano akt erekcyjny pod budowę skoczni w Wiśle Malince o punkcie konstrukcyjnym K-120. Pierwszy skok na nowym obiekcie oddał 17 września 2008 Adam Małysz.  Rok później obiekt stał się gospodarzem konkursu Pucharu Kontynentalnego, a od 2013 roku gości tu rywalizacja w Pucharze Świata. 
Aktualne dane techniczne:
K – 120
HS – 134

Rekord obiektu:
139 m – Stefan Kraft
Kolejnym ważnym obiektem  jest kompleks skoczni Skaliste w Szczyrku.
W skład kompleksu wchodzą następujące obiekty:
  1. Skocznia Normalna – normalna skocznia narciarska o punkcie konstrukcyjnym K95 i rozmiarze HS106;
  2. Skocznia Średnia – średnia skocznia narciarska o K70 i HS77;
  3. Skocznia Mała – mała skocznia narciarska o K40.źródło: informacja własna/wisła.pl/Skoki Okiem Kobiet

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s