Top 10 ośrodków treningowych

Ośrodki treningowe to miejsca, gdzie najczęściej możemy spotkać skoczków, trenujących zarówno podczas sezonu, jak i poza nim. Dziś, przychodzimy do Was z listą ośrodków, które niejednokrotnie odwiedzane są przez zawodników różnych nacji. 

Kompleks Erzberg Arena (Foto: Hermann Kothleitner)
10. Eisenerz, Austria
W tej austriackiej miejscowości znajduję się Erzberg Arena, kompleks czterech skoczni narciarskich o punktach konstrukcyjnych K12, K32, K63,5 oraz K98. Na skoczni normalnej możemy od czasu do czasu podziwiać skoczków podczas konkursów Pucharu Kontynentalnego. Rekordzistą tego obiektu jest Clemens Aigner, który w 2016 roku oddał skok na 110,5 metra. 
Kompleks Mattensprunganlage (Foto: Eigenes Werk)
9. Ramsau, Austria
Pora na kolejny kompleks znajdujący się w Austrii, ulubiony ośrodek treningowy Adama Małysza- tym razem chodzi nam o Mattensprunganlage w Ramsau. W jego skład wchodzą skocznia W90-Schanze oraz dwa mniejsze obiekty, lepiej znane pod nazwą Minzelhofschanzen. Rekordzistami W90-Schanze są ex aequo kombinator norweski, Daito Takanashi, oraz skoczek narciarski Maximilian Lienher. Rekord ten wynosi 101 metrów. 
Kompleks skoczni Trampolino Dal Ben (Foto: FB/ Predazzo Ski Jumping) 
8. Predazzo, Włochy
Pora na kolejny ośrodek z polskim akcentem w historii. Przechodzimy bowiem do słonecznej Italii, gdzie rekordzistą skoczni HS135 jest Adam Małysz z wynikiem 136 metrów (jego rekord w 2019 wyrównał Ryoyu Kobayashi). Włoski kompleks składa się z aż sześciu obiektów – skoczni dużej K120, skoczni normalnej K95,  oraz czterech mniejszych obiektów K10, K20, K35 oraz K62. 
Kompleks skoczni Puijo (Foto: Richard Krumpolec)
7. Kuopio, Finlandia
Skoczków, szczególnie Finów, bardzo często możemy spotkać na treningach właśnie w tym ośrodku. Składający się z czterech skoczni kompleks Puijo, możemy od czasu do czasu podziwiać w zawodach Pucharu Świata. Rekordzistą największego obiektu, K120, jest Daniel Andre Tande z wynikiem 136 metrów. Rekord skoczni K90 należy do Simona Ammanna (106 metrów). Pozostałe dwa obiekty mają kolejno punkty konstrukcyjne wynoszące 65 oraz 28 metrów. 
Kompleks skoczni Skalite (Foto: Skisprungschanzen)
6. Szczyrk, Polska
W topowej dziesiątce nie może zabraknąć polskich ośrodków! Jednym z nich jest kompleks Skalite, w którego skład wchodzą skocznie o punktach konstrukcyjnych K40, K70 oraz K95. Rekordzistą największego obiektu jest Krzysztof Leja, który w 2011 roku podczas zawodów LOTOS Cup wylądował na 116 metrze. 
Kompleks skoczni Audi Arena Oberstdorf (Foto: Audi Arena Oberstdorf Allgäu)
5. Oberstdorf, Niemcy
Wspominając o najlepszych ośrodkach treningowych, warto wspomnieć o kompleksie znajdującym się w Bawarii. Audi Arena Oberstdorf do niedawna składała się z pięciu obiektów, w tym ze skoczni K120, K95, K56, K30 oraz K20. Ostatecznie obiekty K30 i K20 zostały zdemontowane, a na ich miejscach pojawią się nowe o rozmiarach K22 oraz K38. Rekordzistą największej ze skoczni jest Norweg, Sigurd Pettersen (143,5 metra z 2003 roku).
Kompleks skoczni Villacher Alpenarena (Foto: Skisprungschanzen)
4. Villach, Austria
Pora na kolejny z austriackich ośrodków. Kompleks skoczni w Villach, Villacher Alpenarena, składa się z czterech skoczni o punktach konstrukcyjnych K90, K60, K30 oraz K15. Rekord największego z obiektów należy do Davida Unterbergena, który podczas Mistrzostw Austrii Juniorów w 2008 roku oddał skok na 103,5 metra. 
Wielka Krokiew (Foto: Skisprungschanzen)
3. Zakopane, Polska
Tę polską skocznię co roku odwiedzają podczas treningów nie tylko reprezentanci Polski. Skocznia im. Stanisława Marusarza o punkcie konstrukcyjnym K125, jest bazą treningową zawodników Wisły Zakopane oraz AZS Zakopane. Obecnym rekordzistą (zarówno letnim, jak i zimowym) tego obiektu jest Yukiya Sato, który podczas tegorocznych zawodów Pucharu Świata w Zakopanem wylądował na 147 metrze. 
Kompleks skoczni Lysgårdsbakken (Foto: Luis Holuch)
2. Lillehammer, Norwegia
Ciężko byłoby pominąć jeden z najczęściej odwiedzanych ośrodków treningowych w Norwegii (i to nie tylko przez reprezentantów mroźnego kraju). Kompleks dwóch skoczni, Lysgårdsbakken, znajdujący się w Lillehammer składa się z dwóch skoczni – K123 oraz K90. Warto wspomnieć, że chwilowym rekordzistą większego z obiektów był swego czasu Adam Małysz (z wynikiem 142 metrów). Obecny rekord z 2009 roku, 146 metrów, należy do Simona Ammanna. 
Kompleks skoczni Planica Nordic Centre (Foto: Primorske novice)
1. Planica, Słowenia
Na pierwszym miejscu nie wyobrażamy sobie innego ośrodka treningowego. Zapierający wdech w piersiach kompleks składa się ze skoczni mamuciej K200, oraz pozostałych siedmiu skoczni narciarskich K125, K95, K72, K56, K41, K28 i K13.. Trenować tutaj może zawodnik w każdym wieku, znaleźć tam możemy skocznie dla juniorów, starszych zawodników, czy skoczków w najlepszej formie życiowej. 
Jakie ośrodki treningowe powinny znaleźć się na naszej liście? 
Źródło: wiedza własna, skisprungschanzen

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s