Skocznie dookoła świata – Słowenia

W nowej odsłonie cyklu ,,skocznie dookoła świata” przyjrzymy się uważnie skoczniom narciarskim, które znajdują się w Słowenii. 

W historii dziejów skoków narciarskich na terytorium Słowenii znajdowało się łącznie 75 skoczni. Oczywiście ciężko byłoby przedstawić je wszystkie, więc dzisiaj poznacie historię najciekawszych z nich.

Letalnica – Skoczni została otwarta 19 marca 1969 roku i posiadała punkt konstrukcyjny na 153m. Podczas międzynarodowego tygodnia lotów narciarskich, ustanowiono pięć rekordów świata. Na zawody przybyło blisko 90 000 widzów! 14 marca 1987 roku, podczas zawodów Pucharu Świata  rekord świata w długości skoku (194 m) ustanowił Polak – Piotr Fijas. Rezultat ten nie został pobity przez następne siedem lat. W 2013 r. przebudowano skocznie w celu powiększenia skoczni do rozmiaru K200. Po przebudowie w Planicy  można latać ponad 250 m. Obiekt niestety nie jest wyposażony w igelit ani w sztuczne oświetlenie, dlatego konkursy rozgrywa się tam zawsze w godzinach porannych lub popołudniowych. 

skisprungschanzen.com 
Jako pierwsza w Słoweńskiej stolicy- Ljubljanie skocznia została wybudowana w 1954 roku. Zawody otwarcia przeprowadzono rok później w 1955 roku. Zwyciężył wówczas Janez Polda. Podczas zawodów o Puchar Kongsberga w roku 1961 zwyciężył Marjana Pečara. Zawody oglądało aż 20 tysięcy widzów!
skisprungschanzen.com
Bauhenk – Skocznia ta została wzniesiona w 2004 roku w mieście Kranj. Na skoczni były rozgrywane m.in Mistrzostwa Świata Juniorów (2006r), a także konkursy w ramach Pucharu Kontynentalnego i Letniego Grand Prix. Rekordzistą skoczni jest Peter Prevc, który 9 stycznia 2011 oddał skok na odległość 119 metrów.
skisprungschanzen.com

Ljubno ob Savinji – architekt Stanko Bloudek zaprojektował budowę 60-metrowej skoczni, która rozpoczęła sie w 1949 roku i trwała aż do 1952 roku. W 1975 wybudowana została także wieża sędziowska.

Źródło: Informacja własna/ skisprungschanzen.com

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s