Skoki dookoła świata – Włochy

Zapraszamy Was na kolejną odsłonę znanego już na naszym portalu cyklu „Skoki dookoła świata”. W dzisiejszym poście opowiemy w jaki sposób ta dyscyplina sportowa rozwijała się we Włoszech. 
Pierwszy obiekt narciarki na Półwyspie Apenińskim wybudowano w 1928 roku na wysokości 1258 metrów n.p.m. Była to naturalna, mamucia skocznia w Ponte di Legno, krańcowym mieście doliny Valcamonica, na której można było skakać ponad 100 metrów. Oficjalne otwarcie połączone z międzynarodowym konkursem skoków odbyło się w lutym 1929 roku. Najdłuższy skok tego dnia oddał Vitale Venzi uzyskując 65 metrów.
17 marca 1935 roku szwajcarski skoczek Fritz Keinersdorfer na Trampolino di Legno ustanowił nowy rekord świata wynoszący 99,5 metra. W kolejnych latach skakano już tam znacznie dalej. Pierwszy stumetrowy skok wykonał Bruno da Col, który następnie otrzymał honorowy złoty medal za swoje osiągnięcia.
Po II wojnie światowej skocznia została przebudowana i zmieniła swoją nazwę na Gigante Corno d’Aola. Powstały wówczas dwa mniejsze obiekty (K60, K30), a jeden z nich doczekał się nawet maty igielitowej.

W swojej historii Włochy były gospodarzami Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym pięciokrotnie. Natomiast Zimowe igrzyska olimpijskie odbyły się tam dwa razy. Pierwszy raz w 1956 roku w miejscowości Cortina d’Ampezzo, a drugi w 2006 roku w Turynie. W 2019 roku podczas sesji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego wyłoniono gospodarza XXV ZIO – zostały nim Mediolan oraz Cortina d’Ampezzo.

Po raz pierwszy we Włoszech konkurs w ramach Pucharu Świata zorganizowano w Corina d’Ampezzo w sezonie 1979/1980. Wtedy to na skoczni Italia zwycięstwo odniósł Toni Innauer. Rok później w okolicy panowały niesprzyjające warunki atmosferyczne i z powodu braku śniegu po raz pierwszy w historii odwołany zawody PŚ. W Gallio jako pierwsze i dotąd jedyne zmagania o Kryształową Kulę zostały rozegrane w sezonie 1987/88. Na Trampolino di Pakstall triumfował  wówczas reprezentant Austrii Ernst Vettori.
Pierwszy konkurs Pucharu Świata w dobrze nam znanym Predazzo został rozegrany w sezonie 1989/90. Pierwszym zwycięzcą na Trampolino del Bal został Włoch Roberto Cecon, natomiast ostatni konkurs w styczniu 2020 roku wygrał Karl Geiger.

źródło: wikipedia.org/skisprungschanzen.com/informacja własna

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s