Skoki dookoła świata – Finlandia

W dzisiejszym poście z serii Skoki dookoła świata odwiedzimy Finlandię, a także dowiemy się czegoś o historii tamtejszych skoków. Zapraszamy!

Soumen Hiihtoliitto, czyli Fiński Związek Narciarski powstał już w 1892 roku, obejmuje m.in. skoki narciarskie, kombinacje norweską czy biegi narciarskie. Jego celem jest promowanie, rozwój narciarstwa, szkolenie zawodników oraz organizowanie konkursów.

W 1954 roku Finlandczyk zdobywa pierwszy medal na MŚ, jest to złoto dla Mattiego PetikAinena. Z kolei już dwa lata później reprezentanci wracają ze złotem (Antti Hyvärinen) oraz srebrem (Aulis Arnold Kallakorpi) Igrzysk Olimpijskich.
Sukcesy na koncie Finladii nie są znikome. Łącznie jest w posiadaniu 10 złotych, 8 srebrnych i 4 brązowych medali olimpijskich; 14 złotych, 12 srebrnych i 9 brązowych medali Mistrzostw Świata, a także 2 złotych, 6 srebrnych oraz 8 brązowych medali Mistrzostw Świata w Lotach. Jako ostatni został zdobyty brąz w konkursie drużynowym w 2010 roku (MŚwL). Dodatkowo, reprezentacja siedmiokrotnie wygrała Puchar Narodów, a szesnastokrotnie zajmowała drugie lub trzecie miejsce.

Obecnie fińskie skoki nie wyglądają tak, jak jeszcze kilkanaście lat temu. Przez długi okres Finlandia była jedną z potęg na zawodach. Czasy świetności tej dyscypliny przypadają na okres, w którym swoje kariery rozwijali przede wszystkim Matti Nykännen, Toni Nieminen czy Janne Ahonnen. Niestety skandal związany z dopingiem, który miał miejsce w całym kraju odbił się także na skokach narciarskich. Zawodnicy regularnie zaczęli tracić sponsorów, nie mogli mieć wszystkich nowinek, które dotyczyły sprzętu. Coraz więcej młodych ludzi napotykało także barierę, która dotyczyła kosztów treningów.

W sezonie 2019/2020 w klasyfikacji PN Finlandia znalazła się na 10. pozycji z dorobkiem 243 punktów.
Finlandia w Klasyfikacji Generalnej natomiast prezentowała się w następujący sposób:

  • Antti Aalto – 31. miejsce, 133 punkty
  • Niko Kytosaho – 58. miejsce, 10 punktów

źródło: hiihtoliitto.fi, wikipedia, informacja własna

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s