Praca na skoczni – biomechanik

Dzisiaj przyjrzymy się kolejnej osobie, bez której skocznie i skoczkowie nie mogliby funkcjonować. Dla wielu osób, nawet interesujących się skokami od dawna, zawód ten jest albo nieznany, albo owiany tajemnicą.

BIOMECHANIK

Praca biomechanika łączy w sobie wiele różnych czynności, w tym… fotografowanie. Często możecie zobaczyć w gnieździe trenerskim kilka osób, które filmują lot zawodnika i robią mu zdjęcia. Są to właśnie biomechanicy, którzy w spokoju oglądają później film, nakładają na niego tzw. „model kinematyczny” i analizują wszystko, co jest do zanalizowania, np. prędkości, wartości kątowe, przyspieszenia, ustawienia sylwetki względem najazdu, zeskoku oraz kierunek lotu. Analizują również warunki atmosferyczne wpływające na dane wartości. Dopiero wtedy, po szczegółowej analizie, uwagi oraz dane trafiają do trenera, psychologa, fizjoterapeuty i szeregu innych osób, pracujących ze skoczkami.

Analiza ta obejmuje wszystko – od skoków podczas zawodów, kwalifikacji, serii próbnej czy nieoficjalnych treningów. Ponadto, przeprowadzana jest także kiedy zawodnik ma jakieś szczególne problemy, a oznacza to: na jej podstawie, zawodnicy są np. odsyłani na trening indywidualny, wycofywany z zawodów itd. Jak więc widzicie, zależy od niej i osób nad nią pracujących całkiem sporo.

Biomechanik, wspólnie z fizjoterapeutą oraz lekarzem kadry, pracuje także nad warunkami fizycznymi zawodników, ich dietą oraz BMI. Od tego, czyli od masy ciała oraz proporcji zależy efektywność lotu, oraz właśnie powyższe składowe, które zostają poddane szczegółowej analizie. 

Biomechanikiem polskiej kadry jest Piotr Krężałek.


Źródło: informacja własna/pzn.pl/Andrzej Pac-Pomarnacki

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s