ABC Skoków Narciarskich – Puchar Kontynentalny

Zapraszamy na kolejną odsłonę ABC skoków narciarskich. Po Pucharu Świata przyszedł czas na przybliżenie niższego rangą Pucucharu Kontynentalnego.

Druga liga
Puchar Kontynentalny, czyli druga liga w skokach narciarskich, nazywana zapleczem PŚ, to w porównaniu z zawodami najwyższej rangi dosyć młody cykl. Został utworzony dopiero w latach dziewięćdziesiątych. Głównym powodem utworzenia nowego cyklu była rosnąca liczba skoczków chętnych do rywalizacji w zawodach najwyższej rangi. Zdecydowano więc o utworzeniu rywalizacji niższej rangą, dla skoczków z nieco gorszymi wynikami, po to, aby nie obciążać PŚ zbyt dużą liczbą zgłoszeń. Tym sposobem znacznie większe grono skoczków miało okazję do występów w międzynarodowej rywalizacji. 


Historia
Początkowo PK działał pod nazwą Puchar Europy, którą zawdzięczał startom jedynie zawodników z tego kontynentu. Po dwóch latach, w sezonie 93/94, grono reprezentacji zostało poszerzone na inne kontynenty, a nazwa zmieniona na tę, którą znamy dzisiaj. Co ciekawe, pomimo zmian, zawodnik spoza Europy nigdy nie został triumfatorem cyklu. 

Przepustka do PŚ
PK stanowi obowiązkowy punkt na drodze każdego skoczka, który chce rywalizować z elitą. Żeby zyskać prawo startu w PŚ, musi najpierw wywalczyć chociaż jeden punkt  w PK. Dobre starty w drugoligowych zawodach mogą też powiększyć kwotę startową w rywalizacji najwyższej rangi. 

Letni i zimowy
Tego podziału dokonano w sezonie 2002/2003. Wówczas wprowadzono też szereg innych zmian dotyczących zasad rywalizacji.

Zasady
W roku 2002 zrezygnowano z kwalifikacji, a liczbę skoczków w finałowej serii ograniczono do 30. Zrezygnowano też z podziału na strefy (środkowoeuropejską, skandynawską i amerykańsko-azjatycką), który obowiązywał wcześniej – wcześniej w każdej z tych stref mogły być rozgrywane konkursy w jednym terminie. Uregulowano też kwestię kwot startowych, która odtąd funkcjonuje na tych zasadach jakie znamy z konkursów elit. 
W sezonie 2019/20 w cyklu PK triumfował Clemens Leitnerźródło: informacja własna

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s