ABC skoków- rekordy w długości skoku


Krajowe, skoczni, życiowe, światowe- różnych rekordów w długości skoku narciarskiego jest wiele. Jak się je więc pobija?

Rekordem życiowym nazywamy najdłuższy ustany skok zawodnika. Podawany jest w metrach i pobija się go oddając lepszy skok przy oficjalnej próbie- tj. kwalifikacje, konkurs indywidualny, drużynowy, etc.

Według danych na aktualną chwilę, w sumie przynajmniej 351 skoczków narciarskich i jedna skoczkini przekroczyło linię 200m na którymś z obiektów. Najwięcej z nich- ponad 90, pochodzi z Norwegii.

Rekordem krajowym nazywamy najdłuższy ustany skok zawodnika z danego kraju. W 1987 roku Międzynardowa Federacja Narciarska zaprzestała notować te rekordy jako oficjalne, toteż aktualnie decyzja dotycząca nazwania odległości osiągniętej przez zawodnika „rekordem”, należy do jego kraju, a nie do wyżej wymienionej organizacji.

Według aktualnych danych, odnotowano aż 18 państw, których rekordy krajowe przekraczają 200 metrów i aż 35(!) krajów, których rekordy przekraczają 100 metrów. Dodatkowo, jest wiele krajów które takowe rekordy posiadają, a na codzień o skokach w nich raczej się nie słyszy- Nowa Zelandia, Chile, Uganda, Serbia i wiele innych przykładów.

Rekordem świata w skokach narciarskich nazywany jest najdłuższy ustany skok oddany przez zawodnika przy oficjalnej próbie. Tak jak rekordy krajowe- od 1987 roku rekordy świata nie są oficjalnie mierzone i brane pod uwagę przez Międzynarodową Federację Narciarską, te wybitnie długie skoki nazywane są aktualnie „najlepszymi wynikami w historii na świecie”.

Aktualnym rekordzistą świata jest Austriak Stefan Kraft, który w roku 2017 w Vikersund podczas konkursu drużynowego skoczył aż 253,5 metra. Jest to automatycznie najdłuższy ustany skok świata, jednak nie jest on faktycznym „numerem jeden”. W 2015 podczas zawodów w Vikersund Rosjanin Dimitrij Vasiliev doskoczył bowiem do 254 metra, skoku jednak nie ustał.
Wsród Pań rekordzistką jest Daniela Iraschko-Stolz, a jej rekord wynosi równo 200 m. Odległość tę udało jej się osiągnąć w 2003 roku w Tauplitz/Bad Mittendorf.

Rekordy skoczni

Poświęciłyśmy im specjalny wpis, do sprawdzenia którego gorąco zachęcamy!

źródło: informacja własna; „Dalej niż Harada” Gazeta Wyborcza

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s