Skoki dookoła świata – Polska

Przyszedł czas, aby przedstawić wam historię skoków narciarskich w Polsce. Jak wyglądał ten sport w naszej ojczyźnie kiedyś, a jak dzisiaj? Zapraszamy do czytania!Pierwsze zawody skoków narciarskich odbyły się w Polsce już na początku 1908 roku, na terenie Sławska. Jednak dopiero 11 lat później oficjalnie zaczął funkcjonować Polski Związek Narciarski. W 1920 roku zorganizowano pierwsze zawody wyłaniające Mistrza Polski, którym został Leszek Pawłowski. W 1921 w Zakopanem otwarto skocznię, co pozytywnie zadziałało na popularność skoków narciarskich wśród mieszkańców, zorganizowano tam drugi konkurs Mistrzostw Polski. Cztery lata później otwarto Wielką Krokiew, która przejęła rolę najważniejszego obiektu do skoków w Polsce. Na terenie naszego kraju konkursy z cyklu Pucharu Świata odbywają się już od sezonu 1979/1980; nieprzerwanie możemy oglądać tu zawodników od sezonu 2001/2002.

Polscy zawodnicy w ciągu całej historii zdobywali wiele cennych nagród. Oto kilku z nich.

  • Stanisław Marusarz

Jest niewątpliwie jednym z bardziej znanych sportowców z czasów „dawnej Polski”. Startował między innymi w zawodach skoków narciarskich, kombinacji norweskiej, a także biegach narciarskich. Ten właśnie zawodnik w 1938 roku zdobył srebrny medal na Mistrzostwach Świata w Lahti. W ciągu swojej kariery reprezentował także Polskę na Igrzyskach Olimpijskich w Lake Placid, Ga-Pa, Sankt Moritz oraz Oslo.

  • Wojciech Fortuna

Fortuna jest skoczkiem, który swoją karierę rozwijał do 1979 roku. W tym czasie udało mu się zdobyć dwa złote medale na Igrzyskach Olimpijskich oraz Mistrzostwach Świata w 1972 w Sapporo. Jego rekord życiowy z kolei wynosi 132 metry, które uzyskał na Velikance w 1972 r.

  • Adam Małysz

Ten wiślański zawodnik wywołał niegdyś wiele emocji, które trwają w kibicach aż do dziś. W czasie jego licznych sukcesów skokami zainteresowało się wiele dzieci, które zaczęły próbować swoich sił na skoczniach, kibiców również zaczęło przybywać. Małysz między innymi zdobył trzy srebrne oraz jeden brązowy medal na IO. Na Mistrzostwach Świata wywalczył cztery złote medale, jeden srebrny oraz brązowy. Wygrał również cztery kryształowe kule. 

  • Kamil Stoch

Tego skoczka obecnie znają wszyscy. Od kilku lat jego osiągnięcia niejednemu zapierają dech w piersiach. Skoczek z Zębu zdobył trzy złote medale Igrzysk Olimpijskich, dwa złote, brązowe oraz jeden srebrny medal Mistrzostw Świata. Dwukrotnie triumfował także w zawodach z cyklu Raw Air oraz TCS. Wygrał także turniej Planica 7 oraz Willingen Five. Jest posiadaczem dwóch Kryształowych kuli.

Medale na zawodach olimpijskich oraz mistrzostwach świata zdobywali także Antoni Łaciak, Stanisław Gąsienica-Daniel, Piotr Fijas, Piotr Żyła oraz Dawid Kubacki. Drużynowo Polska z kolei zdobyła pięć różnych nagród. Czterokrotnie Biało-Czerwoni wygrali klasyfikację generalną, a w konsekwencji otrzymali Puchar Narodów.
W historii skoków czterech zawodników również ustanawiało rekord świata w długości skoku. Byli to: Bronisław Czech (79.5 m, 1931 r. – Ponte di Legno), Stanisław Marusarz (95 m, 1935 r. – Planica), Piotr Fijas (194 m, 1987 r. – Planica), Adam Małysz (225 m, 2003 r. – Planica).

Skoki narciarskie – Polki
Pierwszą zawodniczką trenującą skoki w naszej ojczyźnie była Elżbieta Ziętkiewicz, która startując w zawodach nieraz osiągała lepsze rezultaty od mężczyzn.
W 1999 roku po raz pierwszy odbyły się zawody dla pań – FIS Ladies Winter Tournee. Na początku Polki nie brały jednak udziału w rywalizacjach na całym świecie, kobiece skoki nie były traktowane z taką samą uwagą jak te męskie. Wielu ludzi uważało nawet, że nie mają one tak pewnej przyszłości. W 2006 roku Biało-Czerwone mogły pokazać się w zawodach Pucharu Kontynentalnego dzięki prywatnemu sponsorowi. Tam niestety nie osiągnęły oczekiwanych wyników. Sześć lat później jednak Joanna Szwab oraz Joanna Gawron zdobyły pierwsze punkty w PK. Obecnie również wiele młodych dziewczyn decyduje się na rozpoczęcie kariery.

źródło: wikipedia.org, pzn.pl, informacja własna

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s