ABC- kontrola sprzętu

Zapraszamy na kolejny post z serii ABC skoków narciarskich. Dzisiaj przedstawimy Wam kilka informacji na temat kontroli sprzętu, jakiego używają zawodnicy.

W obecnych czasach sprzęt odgrywa bardzo dużą rolę w skokach narciarskich. Zawodnicy i ich sztaby co sezon starają się zaprezentować coś, co zaskoczy rywali i da im pewną przewagę psychologiczną. Przepisy Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) nie zawsze są bardzo dokładne, co skoczkowie starają się wykorzystywać przy przygotowywaniu sprzętu na zawody.
Kiedy sprawdza się sprzęt zawodników?
Skoczkowie poddawani są kontroli przed skokiem oraz po oddaniu swojej próby. Warto jednak dodać, że nie wszystkim zawodnikom sprawdza się sprzęt po oddaniu skoku. Do kontroli idą ci, którzy zakończyli zmagania w czołowej ’10’ konkursu oraz kilku losowo wybranych zawodników. Dzięki temu można uniknąć różnych prób manipulowania kombinezonem bądź inną częścią ekwipunku.
Jak wygląda kontrola?
Na początku sprawdza się, czy waga każdego z zawodników mieści się w normie. Później sprawdzany jest sprzęt, jakiego skoczkowie używali podczas zawodów. Kontroli poddawane jest wszystko- od rękawiczek po buty bądź kombinezon. Jakie są dokładnie normy dla poszczególnych części ekwipunku skoczka?
KombinezonTo właśnie on jest najczęściej powodem dyskwalifikacji w trakcie zawodów. Przepisy dotyczące kombinezonów są bardzo restrykcyjne- ma być on przylegający, może odstawać od ciała na maksymalnie 3 cm. Możliwe jest uzyskanie dyskwalifikacji za kombinezon w przypadku, gdy ulegnie on zniszczeniu w trakcie trwania zawodów. Pas wszyty w środku kombinezonu musi być idealnie dopasowany do wymiarów zawodnika, dzięki czemu można uniknąć obniżenia się krocza, którego długość również jest poddawana kontroli. Sprawdzana jest również przepuszczalność powietrza- maksymalna różnica może wynosić 12 litrów.
ButyMogą być maksymalnie o 2 cm dłuższe niż wynosi długość stopy zawodnika.
NartyDopasowywane są indywidualnie pod każdego zawodnika; im lżejszy on jest tym krótsze będą jego narty. Kontroli jest poddawana nie tylko ich długość, ale również waga.
Bielizna- Na bieliznę skoczka narciarskiego składają się dwie części: koszulka oraz spodenki. Rękawy w koszulce muszą sięgać maksymalnie do łokcia, zaś spodenki muszą kończyć się przed kolanami.
Rękawice- Szwy muszą znajdować się wewnątrz rękawiczek.

Źródło: informacja własna, sport.pl, fis-ski.com

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s