Praca na skoczni – trener techniczny

W dzisiejszym wydaniu naszej serii „praca na skoczni” przyjrzymy się roli trenera technicznego. Porozmawiamy trochę na temat obowiązków tej osoby i skupimy się na tym, w czym pomaga ona w codziennych realiach kadry skoczków narciarskich. 

Trener techniczny nie jest pracą powszechną w każdej z kadr. Tak naprawdę w zależności od konkretnej reprezentacji, osobę na tym stanowisku określa się raczej mianem „asystenta trenera głównego”. Do zadań trenera technicznego należy w głównej mierze troska o to, aby wszystkie techniczne aspekty kadry były zapięte na ostatni guzik. Dzięki temu skoczkowie mogą trenować w przekonaniu, że ich sprzęt znajduje się w odpowiednich rękach. 
Aby lepiej przyjrzeć się prawy trenera technicznego, weźmiemy za przykład osobę, która obecnie piastuje to stanowisko w kadrze polskich skoczków narciarskich. Mowa tu o Andrzeju Zapotocznym, który ponad dekadę temu razem z innymi zawodnikami zdobywał brązowy medal Mistrzostw Świata Juniorów w Strbskim Plesie w konkursie drużynowym. 
Zapotoczny z wykształcenia jest magistrem fizjoterapii, a dyplom całkiem niedawno osiągnął poprzez ukończenie Podhalańskiej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu. Nie pomaga on jednak Łukaszowi Gębale w jego codziennych obowiązkach. Po zakończeniu sportowej kariery przez jakiś czas był trenerem dziewcząt w Tatrzańskim Związku Sportowym, potem przez jakiś czas prowadził wraz z Grzegorzem Miętusem męskich reprezentantów tego klubu. Tam po raz pierwszy zmierzył się z pracą serwismena oraz opieką nad prawidłowym przygotowaniem kombinezonów.
Tym obecnie zajmuje się również w swojej obecnej pracy. Jako trener techniczny ściśle współpracuje zarówno z trenerem kadry A, Michalem Doleżalem, ale również z jego bezpośrednim asystentem – Zbigniewem Klimowskim. To właśnie z nimi, na zasadzie współpracy, opracowuje nowinki techniczne i odpowiednie przygotowanie kombinezonów tak, aby były one gotowe dla zawodników do użycia w każdej chwili. Ważna jest również dbałość o to, aby każdy z nich dostosować do obowiązujących obecnie przepisów. Zapotocznemu zdarza się również pomagać przy przygotowaniu nart i ich odpowiednim smarowaniu. Taką pracę wykonywał między innymi na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym w Seefeld. 
Źródło: informacja własna/sport.onet.pl 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s