Dzisiaj mamy dla Was kolejny wpis z serii ABC skoków narciarskich. Dowiecie się z niego jak wygląda ocenianie skoku zawodnika.
Jak wiemy ocena skoku jest bardzo ważnym elementem w tej dyscyplinie, a składają się na nią:
- Noty za styl – są one przyznawane przez 5 sędziów, a każdy z nich może przyznać skoczkowi od 0 do 20 punktów, ale najniższa i najwyższa nota nie jest brana pod uwagę, więc sumuję się trzy pozostałe. Ocenie podlega faza lotu, stabilna pozycja zawodnika oraz zainicjowanie lądowania – tutaj sędziowie mogą odjąć maksymalnie 5 punktów. Za nieładne lądowanie i brak telemarku skoczek również może stracić punkty. Jeżeli zawodnik zaliczy upadek odejmowane jest 7 pkt., od 4-5. pkt odejmuje się jeżeli skoczek dotknie zeskoku częścią ciała.
- Punkty za odległość – za przekroczenie punktu K zawodnik otrzymuje 60 punktów, a 120 pkt. w przypadku skoczni mamuciej. Za każdy wylądowany metr dalej otrzymuje punkty, a za każdy metr bliżej punty są odejmowane – w przypadku skoczki K90 – 2. pkt/m, K120 – 1,8. pkt/m, a na skoczni mamucie 1,2. pkt/m.
- Punkty bonusowe – wlicza się tutaj punkty za wiatr oraz za zmianę belki startowej, więc mogą być one dodatnie bądź ujemne.
Źródło: informacja własna.