Top 10 ekstremalnych sytuacji na skoczni

Jak wszyscy wiemy, skoki narciarskie to nie tylko piękny i ekscytujący, ale również niebezpieczny sport. Coraz częściej dochodzą do nas informacje o kolejnych kontuzjach bądź wypadkach. Dziś postanowiłyśmy się przyjrzeć najbardziej ekstremalnym sytuacjom, jakie miały miejsce na skoczni.


10. Aleksander Zniszczoł

Tych kwalifikacji nasz reprezentant na pewno nie zapomni. W 2015 r. Aleksander poślizgnął się, odbijając się od belki. Sytuacja wyglądała dosyć niebezpiecznie, jednak zawodnikowi udało się opanować sytuację i oddać dobry skok.
9. Daiki Itō
Do tej niecodziennej sytuacji doszło w 2013 r. podczas zawodów w Sapporo. Po pierwszej części zmagań Japończyk zajmował 2. miejsce, jednakże w drugiej serii spadł z belki i zaczął ześlizgiwać się w stronę progu. Sytuacja mogła skończyć się naprawdę groźnie, gdyby nie jeden z pracowników, który złapał nartę Itō. Warto dodać, że Japończyk został po wszystkim zdyskwalifikowany za oddanie próby w nieodpowiednim czasie.

8. Manuel Fettner

Mistrzostwa Świata to impreza, na której może wydarzyć się wszystko. Nigdy nie wiadomo, dla kogo mogą one skończyć się szczęśliwie. Nie inaczej było w 2013 r. gdy po pierwszej części zmagań drużyna Austrii zajmowała 1. miejsce. Kiedy nadeszła pora na oddanie finałowego skoku przez Manuela Fettnera, stała się rzecz niezwykła- zawodnikowi po wylądowaniu odpięła się jedna z nart. To nie przeszkodziło młodemu Austriakowi bezpiecznie (na jednej nodze!) dojechać do linii bezpieczeństwa i zapewnić swojej drużynie tytułu Mistrzów Świata.

7. Bjørn Einar Romøren

Jak możemy zauważyć, rok 2013 obfitował w nietypowe i ekstremalne sytuacje. Nie inaczej było w Predazzo. Bjørn Einar Romøren czekał na zapalenie się zielonego światła, które pozwoliłoby mu oddać skok, jednakże jego oczekiwanie przerwał jeden z organizatorów konkursu, który wpadł w Norwega. Romøren na szczęście wykazał się refleksem i złapał się belki, dzięki czemu uniknął niebezpieczeństwa.

6. Tomáš Vančura

Czeski zawodnik może mówić o niewiarygodnym szczęściu- podczas zawodów w Oberstdorfie w 2019 r. trafił na niekorzystne warunki i z impetem spadł na bulę. Upadek wyglądał naprawdę nieprzyjemnie, jednak na szczęście (nie tylko dla samego zawodnika) skończyło się tylko na strachu. 
5. Anže Lanišek

Upadki są niestety nieodłączną częścią skoków narciarskich. Różne mogą być ich przyczyny- od nieodpowiednio przygotowanego obiektu po niedopatrzenie zawodnika. U Anže Laniška zawinił sprzęt- na chwilę przed lądowaniem Słoweńcowi odpięła się lewa narta. Zawodnik stracił kontrolę nad swoim ciałem i zaliczył nieprzyjemnie wyglądający upadek. Na szczęście wyszedł on z niego bez żadnych poważniejszych obrażeń.
4. Jan Mazoch

Do bardzo groźnej sytuacji doszło w 2007 r. podczas zawodów na Wielkiej Krokwi. Jan Mazoch zaraz po wyjściu z progu trafił na bardzo niekorzystne warunki. Zawodnik nie był w stanie sobie z nimi poradzić i niemal od razu spadł na zeskok. Czech został przewieziony do szpitala w stanie krytycznym oraz wprowadzony w stan śpiączki farmakologicznej. Prawie dwa tygodnie po upadku Czech opuścił szpital, na szczęście bez większych obrażeń zagrażających jego zdrowiu bądź życiu.

3. Thomas Morgenstern

Loty narciarskie są czymś, na co czekają nie tylko kibice, lecz również zawodnicy. Rywalizacja na ogromnych obiektach jest ekscytująca, lecz również niezwykle niebezpieczna. Przekonał się o tym w 2014 r. Thomas Morgenstern, który podczas drugiego w Bad Mitterndorf zaliczył niezwykle groźny upadek. Austriak został przewieziony do szpitala w Salzburgu, gdzie stwierdzono ciężkie obrażenia głowy oraz stłuczenie płuc. Został on również wprowadzony w stan śpiączki farmakologicznej. Po tym upadku Austriak wystąpił jedynie podczas Igrzysk Olimpijskich w Soczi, a we wrześniu poinformował o zakończeniu kariery. 
2. Lukas Müller

Ten wypadek na pewno utkwił w pamięci fanom skoków narciarskich. W 2016 r. w Bad MItterndorf Lukas Müller zaliczył bardzo groźny upadek podczas testów skoczni przed Mistrzostwami Świata w Lotach. Austriak stracił równowagę w powietrzu i z ogromną siłą runął na zeskok. Szczegółowe badania wykazały naruszenie szóstego oraz siódmego kręgu szyjnego, w związku z czym Müller został częściowo sparaliżowany. Po ponad czterech latach od wypadku Austriak jest w stanie samodzielnie wstać z wózka inwalidzkiego i postawić parę kroków.

1. Nicholas Fairall

Niestety, nie wszystkie poważnie wyglądające upadki kończą się tak dobrze. W 2015 r. doszło do chyba jednego z najpoważniejszych wypadków w historii skoków narciarskich. Amerykanin Nick Fairall podczas przewrócił się w trakcie lądowania podczas zawodów w Bischofshofen. Zawodnika ze skoczni zabrała ekipa medyczna. W szpitalu okazało się, że obrażenia są bardzo poważne- Amerykanin miał złamane żebra, przebite płuco oraz uszkodzony kręgosłup, który spowodował całkowity paraliż nóg. Fairall nie poddał się jednak i założył na nogi inne narty- tym razem wodne.

Źródło: informacja własna, fakt.pl, sport.pl, youtube.com

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s