ABC – Styl V

Zapraszamy na kolejną lekcję z zakresu skoków narciarskich. Tym razem przedstawimy Wam kilka faktów na temat stylu ,,V”, który możemy podziwiać podczas lotu zawodnika. 

Wszystko zaczęło się od reprezentanta Szwecji – Jana Boklöva, który zapoczątkował skoki w stylu ,,V” w 1980 roku. Nie spotkało się to jednak z entuzjastycznym odbiorem sędziów, którzy początkowo zaniżali noty zawodników, próbujących technik Boklöva, Oficjalnie, pozycja tego typu w locie stała się obowiązująca w sezonie 1992/93. A co daje zawodnikowi styl ,,V” i jakie są jego plusy z fizycznej strony widzenia? 
Chodzi tutaj o kąt między ciałem zawodnika, a płaszczyzną nart. Im mniejszy kąt, tym większe prawdopodobieństwo, że skoczek wyląduje dalej. Wcześniejsze, uzyskiwane przez sportowców w stylu klasycznym położenie ciała uniemożliwiało zmniejszenie tego kąta. Podczas ułożenia ciała i nart w stylu ,,V” zwiększa się siła nośna, dzięki czemu skoki oglądane obecnie są dłuższe, niż skoki oddawane przez zawodników stylem klasycznym. 
Źródło: Berkutschi, informacja własna

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s