ABC – Pozycja najazdowa


Garbik, fajeczka i poleciało… W dzisiejszej odsłonie cyklu ABC skoków narciarskich przedstawimy kilka faktów związanych z pozycją najazdową! 

Pierwszą fazą każdego skoku jest najazd na próg. Skoczek siada na belce startowej i przygotowuje się do swojego skoku. Gdy otrzyma pozwolenie na oddanie skoku w postaci zielonego światła, obija się z belki startowej. Następnie zjeżdża rozbiegiem po specjalnym torach. Skoczek w tym czasie powinien przyjąć aerodynamiczną pozycję, która pozwoli osiągnąć mu maksymalną prędkość na progu. Osiągna prętkośc waha się od około 87 km/h do nawet 105 km/h. Wszystko to zależy oczywiście od rozmiaru skoczni.

Czy istnieje jakiś uniwersalny styl pozycji najazdowej dla wszystkich skoczków? Nie! Dlaczego? Ponieważ ile skoczków jest na świecie,  tyle jest również pozycji najazdowych. Skoczkowie indywidualnie wraz z trenerami dobierają taką pozycję, która pozwoli im jak najlepiej wybić się z progu, nie tracąc przy tym dużo prędkości. Pozycja poszczególnych zawodników uzależniona jest od różnych parametrów takich jak wzrost, moc mięśni, budowa ciała itd. Dlatego też każdy skoczek posiada swoją technikę.

Źródło: Informacja własna

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s