Skoki dookoła świata- Niemcy

W nowym cyklu ,,skoki dookoła świata” przyjrzymy się uważnie historii skoków narciarskich danej  reprezentacji, sprawdzimy jak wyglądał rozwój tej dyscypliny w danym kraju, a także porównamy to z obecną sytuacją. Dzisiaj skupimy się na naszych zachodnich sąsiadach- Niemcach.
Zarysowanie historii skoków narciarskich w Niemczech możemy zacząć od daty 7. marca 1941 roku. Tego dnia na skoczni w Planicy Rugi Gering skokiem na 108 metrów, jako pierwszy niemiecki skoczek w historii, ustanowił rekord świata. Podczas tego samego konkursu jego wynik poprawiali jego rodacy – Franz Mait, Hans Lahr, a także Paul Krauß. W drugiej serii konkursowej Gering ponownie ustanowił rekord świata, skacząc na odległość 118 metrów. Rezultat ten został poprawiony dopiero w 1948 roku. Ostatnim skoczkiem niemieckim, który ustanowił rekord świata był Martin Schmitt, który 19 marca 1999 roku w Planicy osiągnął odległość 214,5 m.
Z roku na rok zmieniała się technika lotu. Na samym początku skoczkowie skakali wręcz na „stojąco” wymachując rękami. Po II Wojnie Światowej skoczkowie trzymali wyciągnięte ręce przed siebie. Taką techniką skakał m.in. Helmut Recknagel złoty medalista olimpijski, trzykrotny medalista mistrzostw świata oraz trzykrotny zwycięzca Turnieju Czterech Skoczni. Razem ze Svenem Hannawaldem i Kamilem Stochem jest jednym z trzech zawodników, którzy wygrali pięć indywidualnych konkursów Turnieju Czterech Skoczni z rzędu. 
Zawody w skokach narciarskich w ramach zimowych igrzysk olimpijskich rozgrywane są od roku 1924. Jednak reprezentanci Niemiec wieźli udział w zmaganiach olimpijskich dopiero cztery lata później. Najwyżej sklafikowanym Niemcem był wówczas Martin Neuner, który zajął 9. miejsce. Na pierwsze sukcesy Niemcy musieli poczekać jeszcze 28 lat. Podczas igrzysk olimpijskich w Cortina d’Ampezzo, brązowy medal wywalczył Harry Glaß, a tuż za nim znalazł się Max Bolkart. W XX i XXI wieku po złoto olimpijskie sięgali: Jens Weißflog (1994), Carina Vogt (2014), a także Andreas Wellinger (2018). Srebny krążek wywalczyli: Sven Hannawald (2002) i Andreas Wellinger (2018).
Pierwszy medal na Mistrzostwach Świata dla reprezentacji Niemiec wywalczył w 1958 roku Helmut Recknagel- zajął on wówczas 3. miejsce. Cztery lata później Helmut został Mistrzem Świata. Po raz pierwszy Niemcy drużynowo zdobyli złoty medal w roku 1999. W skład drużyny weszli wtedy: Sven Hannawald, Christof Duffner, Dieter Thoma, Martin Schmitt. Aktualnie tytuł drużynowego Mistrza Świata należy również do reprezentacji Niemiec. Podczas MŚ w Innsbrucku w 2019 roku drużyna w składzie: Karl Gegier, Richard Freitag, Stephan Leyhe i Markus Eisenbichler wywalczyła złoty medal.

Nie małymi sukcesami skoczkowie niemieccy mogą pochwalić się  jeśli jest mowa  o Mistrzostwach Świata w Lotach Narciarskich. Pierwszy konkurs indywidualny w ramach  MŚ w lotach narciarskich rozegrano w 1972 roku w Planicy. Wicemistrzem został wówczas Heinz Wosipiwo. Niemieccy skoczkowie wręcz regularnie stawali na podium MŚ w lotach. Łącznie indywidualnie zebrali 16. medali. Ostatnim skoczkiem, który przywiózł z tej imprezy medal, był Richard Freitag, który podczas Mistrzostw w Oberstdorfie w 2018 roku zajął miejsce trzecie. Drużynowo reprezentacja Niemiec trzykrotnie stawała na podium, były to  lata 2006, 2012 i 2016. 
W klasyfikacji generalnej zwyciężało łącznie 22 skoczków z 10 państw. Po kryształową kule w sezonie 1983/1984 sięgnął Jens Weißflog, pięć lat później stanął on na drugim stopniu pucharu świata i sukces ten powtórzył również w sezonie 1993/1994. Po wygraną w całym sezonie sięgnął również dwukrotnie Martin Schmitt – 1998/1999, 1999-2000, a także Severin Freund – 2014/2015. W historii skoków narciarskich w czołówce Pucharu Świata znaleźli się również tacy skoczkowie jak: Dieter Thoma, Sven Hannawald i Karl Geiger. W Klasyfikacji Pucharu Narodów drużyna Niemiec zwyciężyła trzy razy. 
Cykl Letniego Grand Prix rozgrywany jest od 1994 roku, w historii tych zmagań zapisali się głównie tacy niemieccy skoczkowie jak: Martin Schmitt (Trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej w 1998 roku), Sven Hannawald (Pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej w 1999 roku), Michael Uhrmann ( Trzecie miejsce w klaryfikacji generalnej w 2008 roku), Andreas Wank (Pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej w 2012 roku), Andreas Wellinger (Pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej w 2013 roku, oraz miejsce drugie w 2016 roku), Karl Geiger (Drugie miejsce w klasyfikacji generalnej w 2018 roku)

Źródło: Informacja własna / http://www.n-tv.de

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s