ABC Skoków: Start zawodnika

Kiedy skoczek może oddać swój skok? Co oznaczają światła pokazywane w górnym rogu naszych telewizorów i co oznacza ruch chorągiewką? Sprawdźcie sami!
Możliwość inicjacji skoku przez zawodnika z belki startowej determinowana jest trzema rzeczami. Zegar cyfrowy, sygnał świetlny i ruch flagą przez trenera kadry to składowe startu zawodnika. Działa to w ten sposób we wszystkich konkursach Pucharu Świata, Pucharu Kontynentalnego, Mistrzostw Świata i Olimpijskich.

Zegar cyfrowy

Zegar ten kontroluje czas zawodnika w każdej poszczególnej fazie. Działa on automatycznie i po starcie zawodnika resetuje się, by rozpocząć tę samą rutynę dla kolejnego startującego.

Czerwona faza
Okres przygotowania do startu dla startującego. Zegar działa wówczas wstecz i pozwala na orientacje w warunkach na skoczni i kontrolę konkursu. Faza ta może być przerwana, jeśli zajdzie taka potrzeba. Jeśli zostanie ponownie włączone czerwone światło, skoczek natychmiast musi opuścić belkę.

Żółta faza

Podczas niej skoczek może zająć miejsce na belce startowej. Czas jej trwania to od 10 do 45 sekund. Zegar biegnie do przodu. Jeśli warunki nie pozwalają na oddanie skoku, wówczas następuje powrót do fazy czerwonej. Żółte światło nie może przejść w zielone w mniej niż 10 sekund.

Zielona faza
Faza startowa. Skoczek musi poczekać jednak na sygnał od trenera- machnięcie flagą bądź chorągiewką, by wystartować. Regulaminowo ma na to 10 sekund.

Zielone światło, a start
Zmiany w tym zakresie nastąpiły po kontrowersyjnej dyskwalifikacji Janne Ahonena w listopadzie 2010 roku. Od tamtego wydarzenia, zielone światło nie oznacza dla skoczka konieczności oddania skoku- jeśli trener zauważy niebezpieczeństwo w formie warunków bądź innych realiów na obiekcie, wówczas zielone światło może zostać przez niego wyłączone. Nowa możliwość startu wyznaczona zostaje przez jury.

źródła: inf. własna, regulamin FIS

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s