Legendy skoków narciarskich- Takanobu Okabe

fot.: rmf24.pl


W dzsisiejszym cyklu „Legend skoków” skupimy się na postaci jednego z bardziej utytułowanych skoczków z kraju kwitnącej wiśni- Takanobu Okabe.

Takanobu Okabe urodził się 26 października 1970 r. w japońskim mieście Shimokawa. Swój debiut w Pucharze Świata zaliczył 17 grudnia 1988 roku podczas zawodów w Sapporo, gdzie zajął 47. miejsce. Przełomowy dla Japończyka okazał się być sezon 1993/94, który zaczął od zajęcia 2. miejsca w Planicy. Na podium stanął jeszcze w Garmisch- Partenkirchen oraz Thunder Bay, gdzie zajął odpowiednio 2. oraz 3. miejsce. Pechowe dla Okabe okazały się być marcowe Mistrzostwa Świata w  lotach w Planicy. W pierwszej serii oddał on najdłuższy skok (198 m), jednakże w drugiej serii skoczył zaledwie 95 m i zakończył zmagania na jedenastym miejscu.

Japończyk 23 razy stawał na podium w zawodach Pucharu Świata. Ma na swoim koncie pięć zwycięstw, dziewięć drugich oraz dziewięć trzecich miejsc. Okabe nigdy nie stanął na podium końcowym w Pucharze Świata, zaś dwukrotnie zajmował drugie miejsce w klasyfikacji lotów narciarskich- stało się tak w sezonie 1994/95 oraz 1996/97. Jego rekord życiowy wynosi 217.5 m i został ustanowiony 17 marca 2006 r. w Planicy.

Takanobu wystartował również w pierwszej edycji Letniego Grand Prix wygrywając wszystkie konkursy indywidualne. W ten sposób zapewnił sobie triumf w klasyfikacji końcowej tego cyklu.

W dorobku medalowym Japończyka można znaleźć wiele krążków z dużych imprez. Podczas Igrzysk Olimpijskich w 1994 r. w Lillehammer Takanobu Okabe wraz z drużyną zdobył srebrny medal. Rok później w Thunder Bay został mistrzem świata, a drużyna japońska wywalczyła 3. miejsce. W 1997 r. w Trondheim drużyna Japonii wywalczyła tytuł wice-mistrzów świata. Podczas Igrzysk Olimpijskich w Nagano w 1998 r. Japończyk zdobył złoty medal w konkursie drużynowym. Okabe na swoim koncie ma jeszcze dwa brązowe medale Mistrzostw Świata z konkursów drużynowych: z 2007 r. z Sapporo oraz z 2009 r. z czeskiego Liberca.

12 marca 2014 r. Takanobu Okabe postanowił zakończyć karierę aktywnego skoczka narciarskiego. Obecnie jest trenerem w klubie Megmilk Snow Brand Ski Team.


Źródło: informacja własna/wikipedia.org

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s