Podsumowanie PŚ Panów


Kryształowa Kula dla Krafta, triumf Kubackiego w Turnieju Czterech Skoczni i wygrana Stocha w Raw Air, odwoływane konkursy i ostatni sezon Waltera Hofera w roli dyrektora Pucharu Świata. Zakończyła się 41. odsłona PŚ!

Ten sezon zakończył się znacznie wcześniej niż planowali organizatorzy. Najpierw skakanie utrudniał wiatr, później Międzynarodowa Federacja Narciarska musiała podjąć decyzję o przedwczesnym finale sezonu z powodu epidemii koronawirusa. Tym samym nie zostały dokończone zmagania skoczków w norweskim turnieju Raw Air, przełożono także termin Mistrzostw Świata w Lotach, które miały odbyć się tuż po jego zakończeniu, w Planicy.
W czwartek 12 marca przed godziną 15 Walter Hofer ogłosił ostateczne zakończenie sezonu 2019/2020. Nie odbyły się zawody w Trondheim i w Vikersund, które miały zakończyć jednocześnie cykl Raw Air i cały PŚ.

Podsumowanie Pucharu Świata w skokach 2019/2020 w skrócie:

 • Puchar Świata: Stefan Kraft
 • Puchar Świata w lotach: Stefan Kraft
 • Turniej Czterech Skoczni: Dawid Kubacki
 • Raw Air: Kamil Stoch
 • Puchar Narodów: Niemcy 


Kryształowa Kula po raz drugi dla Krafta

 Autriak po raz drugi triumfował w klasyfikacji generalnej PŚ, gdzie wyprzedził Niemca Karla Geigera i Japończyka Ryoyu Kobayashiego. W tym roku wyjatkowo, z powodu odwołanych konkursów z końcówki sezonu, nie odbyła się uroczsta ceremonia wręczenia trofeum i dekoracji nalepszych skoczków sezonu. Najlepszy z Polaków, Dawid Kubacki, znalazł się tuż za czołową trójką. Kamil Stoch w klasyfikacji generalnej był piąty. 

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata 2019/20:

 1. Stefan Kraft (Austria) 1659 pkt
 2. Karl Geiger (Niemcy) 1519
 3. Ryoyu Kobayashi (Japonia) 1178
 4. Dawid Kubacki 1169
 5. Kamil Stoch 1031
 6. Stephan Leyhe (Niemcy) 917
 7. Marius Lindvik (Norwegia) 906
 8. Peter Prevc (Słowenia) 789
 9. Daniel Andre Tande (Norwegia) 721
 10. Philipp Aschenwald (Austria) 622
 11. Piotr Żyła 617
 12. Johann Andre Forfang (Norwegia) 579
 13. Yukiya Sato (Japonia) 559
 14. Timi Zajc (Słowenia) 544
 15. Anze Lanisek (Słowenia) 543
 16. —————————–

38. Jakub Wolny

42. Maciej Kot
46. Stefan Hula
51. Aleksander Zniszczoł
61. Klemens Murańka


Mała Kryształowa Kula w rękach Austriaka, Piotr Żyła w TOP3 lotów narciarskich
W klasyfikacji lotów również triumfował Kraft. Drugi był Timi Zajc, a trzeci Piotr Żyła. Kamil Stoch w walce o małą kryształową kulę zajął 6. miejce. 


Raw Air dla Kamila Stocha
Zamiast 16 zaplanowanych serii cylu, rozegrano ich tylko 9. Triumfował Kamil Stoch, już po raz drugi. Polak wyprzedził o 7,4 pkt. Ryoyu Kobayashiego i o 7,6 pk. Mariusa Lindvika. Pełne wynki cyklu Raw Air 2020 znajdziecie TUTAJ


Niemcy nalepsi w Pucharze Narodów

W Pucharze Narodów triumfowali Niemcy z dorobkiem 5194 punktów.  Drugie miejsce przypadło Austriakom, a podium uzupełnili Norwegowie. Polacy znaeźli się na czwartym miejscu.
Wygrana w Raw Air i wysokie miejca w kasyfikacji PŚ, lotów oraz częste miejaca na podium to nie jedyne sukcesy Polaków w minionym sezonie. Dla Dawida Kubackiego był on najlepszym w karierze.W sezonie 2019/20 poski skoczek wyszedł z cienia i stał się liderem całej reprezentacji.
Triumf Dawida Kubackiego w TCS
Kubacki wygrał 68. TCS i został trzecim w historii Polakiem, po Adamie Małyszu i Kamilu Stochu, który tego dokonał. Od początku turnieju pokazywał, że jest w świetnej dyspozycji i przez cały czas zmagań nie schodził z podium – w  Oberstdorfie i w Garmisch-Partenkirchen zajął trzecie miejsce, w Innsbrucku był drugi, a w finale w Bischofshofen stanął na jego najwyższym stopniu i przypieczętował triumf w całej prestiżowej imprezie.Rekord Dawida
Okazało się, że wygrana w TCS była początkiem niesamowitej serii miejc na podium Dawida Kubackiego. Polak 10 z rzędu plasował się w TOP3 konkursów PŚ.


Ostatni sezon Waltera Hofera

Walter Hofer, po prawie trzech dekadach, żegna się rolą dyrektora PŚ. Króla krótkofalówek zastąpi od przyszłego sezonu Włoch Sandro Pertile.


Odwołane konkursy

Sezon 2019/20 był też sezonem odwoływania konkursów. Już od początku sezonu organizatorzy przegrywali w walce z wiatrem. Odwołano zawody w Ruce, Willingen, Bad Mitterndorf i Oslo. Kiedy nie wiało zbyt mocno, pojawiały się inne problemy, na przykład techniczne. Nieogpowiednio przygotowany obiekt w Predazzo i dwa konkursy przeniesione na skocznię normalną. Zamykające kalendarz PŚ konkursy  Trondheim i Vikersund zostały odwołane wskutek decyzji premier Norwegii Erny Solberg o zakazie organizacji wydarzeń sportowych, ze względu na pandemię koronawirusa.
fot.: skijumpingvideos
Mistrzostwa świata w lotach, które miały się odbyć w Planicy w dniach 19-22 marca,  zostały przełożone na przyszły sezon. 

źródło: informacja własna

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s