Legendy skoków narciarskich – Andreas Felder

fot.: GEPA Trend

Współrekordzista świata, kilkukrotny medalista najwiekszych imprez w skokach narciarskiech, a obecnie trener reprezentacji Austrii. Dziś w naszym cyklu Wielkie Legendy Skoków Narciarskich przybliżamy sylwetkę Andreasa Feldera.


Początki kariery

Felder w zawodach najwyższej rangi debiutował w 1980 roku. Nie zdołał jednak wówczas wywalczyć punktów.  Niedługo po tym miał już na koncie pierwsze duże sukcesy. Już w lutum tego samego roku zdobył brąz Mistrzostw Świata Juniorów. Dwa lata później podczas konkursu druzynowego MŚ w Oslo stanął na drugim stopniu podium. W 1985 roku podczas MŚ w austiackim Seefeld dwukrotnie zdobył srebro – indywidualnie na skoczni normalnej, a także z drużyną.


Rozwój kariery

Nieco ponad rok po tamtych wydarzeniach trumfował na MŚ w Lotach, rozegranych w Tauplitz / Bad Mitterndorf. Skoczył wtedy 191 metrów i tym samym wyrównał ówczesny rekord świata w długosci lotu Mattiego  Nykänena. Kolejny rok przyniósł mu złoto MŚ. W Oberstdorfie – był niepokonany na skoczni normalnej. Zdobył też brązowy medal z drużyną. Kolejne MŚ przyniosły wyczekiwane złoto drużynowe. Felder skakał wtedy w składzie z  Heinzem Kuttinem, Ernstem Vettori i Stefanem Horngacherem. 39. Turniej Czterech Skoczni z 1991 roku zakończył na 2 miejscu klasyfikacji generalnej. Igrzyska Olimpijakie w 1992 roku dały mu srebro wywalczone z drużyną. 


W swojej karierze 51 razy stał na podium PŚ, z czego aż 25 razy na jego najwyższym stopniu. Sześciokrotnie znalazł się w najlepszej trójce klasyfikacji generalnej PŚ. 

Kariera trenerska

Po decyzji o zakończeniu kariery skoczka nie zamierzał żegnać się na dobre z tą dyscypliną. W latach 1995–1997 był trenerem głównym reprezentacji Austrii. Póżniej trenował też niemieckich i austriackich kombinatorów norweskich. Od 2014 roku objął stanowisko trenera kobiecej reprezentacji Austrii w skokach narciarskich. Cztery lata później wrócił do trenowania mężczyzn. Od 2018 roku jest głównym treneram Austriaków. Więcej na ten temat możecie przeczytać TUTAJ.
źródło: informacja własna


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s