Legendy skoków narciarskich – Pavel Ploc

Źródło: sport.aktualne.cz

W dzisiejszym cyklu „Legend Skoków” przedstawimy postać czeskiego skoczka Pavla Ploca, który podczas swojej kariery zdobył m.in dwukrotnie medal olimpijski, medali mistrzostw świata oraz  medali mistrzostw świata w lotach.

Pavel Ploc urodził się 15 czerwca 1964 roku w niewielkim czeskim mieście – Jilemnice, który znajduję się niedaleko Liberca. Skokami narciarskimi w dzieciństwie zainteresował go jego ojciec, który również był sportowcem. Razem z bratem oddawali skoki na usypanej nieopodal domu skoczni. Na tyle polubił tę dyscyplinę sportu, że wkrótce zapił się do klubu Dukla Liberec. Dobre rezultaty sprawiły, że niebawem dostał się do reprezentacji kraju.
W zawodach Pucharu Świata debiutował 12 marca 1982 roku w Tauplitz, gdzie zajął 12. miejsce. Podczas Mistrzostw Świata w Harrachovie wywalczył srebrny medal. W ostatnim skoku ustanowił rekord świata, oddając skok na 181m. Kolejny znakomity sukces odniósł podczas Igrzysk Olimpijskich w Sarajewie, gdzie na dużej skoczni wywalczył brązowy medal.

W 1985 podczas Mistrzostw Świata w lotach w Planicy do swojego dorobku dołożył brązowy medal. Brał również  udział w Igrzyskach Olimpijskich w Calgary, gdzie na normalnej skoczni wywalczył srebrny medal. Ostatnim sukcesem Pavla Ploca był brązowy medal wywalczony razem z drużyną w czasie Mistrzostw Świata w Lahti. W trakcie swojej kariery 27 razy stawał na podium, w tym 10 razy na najwyższym stopniu podium.