ABC skoków – sprzęt

Co jest najważniejsze w skokach narciarskich? Zawodnicy, to pewne. Treningu i technika oraz styl lotu? Owszem. Zasady, reguły, przeliczniki? Również. Ale szarą eminencją skoków jest sprzęt, bez którego, po pierwsze zawodnicy nie byliby w stanie w ogóle skakać, a co dopiero uzyskiwać satysfakcjonujących wyników. 

W skład sprzętu wchodzą przede wszystkim narty – te najpopularniejsze to oczywiście te marki Slatnar, Fischer oraz Fluege.de. Narty skoczka są dużo lżejsze i dłuższe od normalnych. Następnym ważnym punktem są buty, z odpowiednimi klinami i wkładkami. To od nich zależy lądowanie i niestety, w przypadku nieprawidłowego lądowania ma wpływ na urazy, w tym zerwanie więzadła ACL. Buty i narty są zmontowane za pomocą specjalnych wiązań, często karbonowych, które wyprodukował twórca słynnych nart – Peter Slatnar.

Kolejnym punktem na naszej liście są rękawice – chroniące przed urazami, mrozem oraz ułatwiające odpychanie się z belki, oraz gogle. Ich funkcją jest – oprócz ochrony przed urazami i ewentualnymi upadkami – ochrona warunkami atmosferycznymi, w tym przed wiatrem, śniegiem i słońcem. Przy prędkości około 90km/h w powietrzu bardzo łatwo jest nabawić się chorób oczu, w czym za zadanie mają przeszkodzić gogle.

Najbardziej ciekawą i kontrowersyjną kwestią sprzętu jest kombinezon. Po pierwsze, musi być uszyty z pianki, która musi przepuszczać powietrze w dopuszczalnym stopniu. Ponadto, zamontowana jest w nich elastyczna tasiemka, która ma za zadanie zapobiegać naciąganiu kombinezonów – co niestety jest nagminnym przypadkiem i nie zawsze tasiemka daje sobie z tym radę.

Dyskwalifikacja za kombinezon jest jednym z najczęstszych powodów niedopuszczenia zawodnika do skoku, albo wręcz usunięcia go z podium. Jak dotąd, najwięcej dyskwalifikacji na swoim koncie mają Norwegowie.

Źródło: informacja własna

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s