ABC skoków narciarskich – długość nart i kombinezon


Przyszedł czas na przybliżenie kwestii, która niewątpliwie nurtowała niejednego kibica. Pora na trochę informacji o nartach oraz kombinezonach używanych do skoków narciarskich!

Na samym początku rozwoju tej dyscypliny sportowcy ubierali  dopasowane, obcisłe kurtki oraz dość luźne spodnie, a zamiast kasków można było zobaczyć czapki zimowe. Pierwsi śmiałkowie zaś odważyli się skakać w zwykłych nartach biegowych. Skoki narciarskie idąc z duchem czasu zaczęły wymagać konkretnego wyposażenia. Po wielu latach w tym sporcie wciąż występują jednak dyskwalifikacje związane z niedoskonałością sprzętu.


Narty
 Długość nart jest rzeczą ściśle powiązaną z wymiarami, a dokładnie ze wzrostem skoczka. Według regulaminu ich długość nie może przekraczać 146% wysokości zawodnika. Jeżeli jednak jego wskaźnik BMI wynosi poniżej 20,5 zawodnik jest zobowiązany do skakania w krótszych nartach. Ich szerokość z kolei ma wynosić 10.5 cm przy wiązaniach oraz 11.5 cm przy końcach.
Kombinezon
 Obecnie stroje zawodników są szyte na miarę, co oznacza, że każdy strój musi być dopasowany do swojego właściciela. Przy tworzeniu jednego egzemplarza jest wymagana niezwykła precyzja. Wszystkie wymiary muszą być pobrane z niebywałą starannością. Kombinezon jednak nie jest ubraniem idealnie przylegającym do ciała skoczka. Przepisy dopuszczają maksymalnie 3 cm luzu u mężczyzn, a kobiet 4 cm. Pasek umieszczony nad biodrami, który od niedawna został obowiązkowym elementem każdego stroju ma zapobiec obniżaniu krocza w kombinezonie, a co za tym idzie uniemożliwia uzyskanie dodatkowej powierzchni nośnej. Podczas kontroli niekiedy sprawdzana jest również przepuszczalność powietrza przez materiał. Ta musi wynosić co najmniej 40 litrów na centymetr. Zawodnicy po dokonaniu pomiarów przed skokiem mają zakaz jakiegokolwiek naciągania kombinezonu. Jeżeli jednak nie zastosują się do tej zasady mogą zakończyć konkurs z powodu „manipulacji”. Materiały, z których wykonywany jest strój zużywają się stosunkowo szybko. Obecnie zawodnik używa nawet do 12 kombinezonów w ciągu sezonu! 
źródło: wikipedia, berskutchi.com

Jedna myśl w temacie “ABC skoków narciarskich – długość nart i kombinezon

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s