Skocznie – Niżny Tagił


Źródło: skisprungschanzen.com


W najbliższy weekend najlepsi skoczkowie z całego świata rywalizować będą w rosyjskim Niżnym Tagile. W dzisiejszym artykule opowiemy trochę o historii i najważniejszych faktach związanymi ze znajdującą się tam skocznią Aist, która będzie obiektem zmagań zawodników podczas kolejnych konkursów z cyklu Pucharu Świata. 


Historia obiektu: 

Skocznia Aist, a właściwie kompleks obiektów, znajduje się w Niżnym Tagile, w obwodzie swierdłowskim, zaraz za pasmem gór Ural, które przedzielają Rosję na jej europejską i azjatycką część. W 1970 roku zdecydowano się wybudować tam centrum narciarskie z pięcioma skoczniami o punktach konstrukcyjnych K110, K90, K40, K20 i K10. Renowacja już istniejących skoczni rozpoczęła się w 2009 roku i na miejscu starych obiektów powstały nowe, tym razem o punkach konstrukcyjnych usytuowanych kolejno na 40, 60, 90 i 120. metrze. To właśnie ta ostatnia skocznia jest areną zmagań zawodów na najwyższym poziomie. Wszystkie obiekty wyposażone są w igelit, sztuczne oświetlenie i trybuny, które maksymalnie mogą pomieścić 2000 widzów. Kompleks Aist jest więc głównym miejscem treningowym kadry rosyjskiej nie tylko w skokach, ale również w biegach, gdyż dodatkowo utworzono tam nowoczesne trasy biegowe. Uroczyste otwarcie wyremontowanych obiektów miało miejsce 26 grudnia 2012 roku. Co ciekawe, w tym samym czasie powstały inne znane skocznie rosyjskie, takie jak Snieżynka w Czajkowskim czy olimpijskie Russkije Gorki w Krasnej Polanie. 
Dane o skoczni Aist K120: 
  • Punkt konstrukcyjny: 120 m
  • Wielkość skoczni (HS): 134 m
  • Długość najazdu: 94.85 m 
  • Długość progu: 6.68 m 
  • Państwo: Rosja, Obwód Swierdłowski 
Rekord obiektu: 

Oficjalnym rekordzistą skoczni K120 w kompleksie Aist jest Johann Andre Forfang. Norweg ustanowił go 2 grudnia 2019 roku, skacząc na odległość 141.5 metra. Ciekawostką może być jednak fakt, że nie jest to najdłuższy oddany tam skok. 15 marca 2015 roku Słoweniec Anze Semenic skoczył tam 142.5 metra, ale próby nie uznano jako oficjalny rekord obiektu. 
Źródło: informacja własna/wikipedia.org

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s