Legendy skoków narciarskich – Masahiko Harada

fot: shutterstock.com

W dzisiejszym cyklu „Legend Skoków” przedstawimy postać jednego z najbardziej utytułowanych skoczków kraju kwitnącej wiśni – mowa tu oczywiście o Masahiko Haradzie. 

Masahiko Harada przyszedł na świat 9 maja 1968 w Kamikawie. Japończyk swój pierwszy skok oddał w wieku dziewięciu lat. Jednak na pierwsze występy w zawodach Pucharu Świata musiał poczekać jeszcze jedenaście lat. Jego debiut w Pucharze Świata miał miejsce 24 stycznia 1987 podczas zawodów w Sapporo, gdzie zajął 15. miejsce i zdobył swoje pierwsze pucharowe punkty. 
Przełomowy okazał się sezon 1992/1993. Na mistrzostwach świata w szwedzkim Falun wywalczył swój pierwszy medal w karierze zajmując pierwsze miejsce w konkursie indywidualnym na normalnej skoczni.
Rok później na igrzyskach Olimpijskich Masahiko nie miał szczęścia do konkursów indywidualnych. W konkursie na dużej skoczni Harada był czwarty po pierwszej serii, a drugiej serii po słabszym skoku spadł na 13. miejsce. Z kolei konkurs indywidualny na normalnej skoczni ukończył na 55. miejscu. Nadzieje na medal olimpijski pozostawała tylko w zawodach drużynowych. Tak też się stało. Skoczkowie Japońscy wywalczyli pierwszy w historii Japonii medal w konkursach drużynowych skoków narciarskich. 

W 1997 na Mistrzostwach Świata w Trondheim Harada wywalczył trzy kolejne medale. Po raz drugi w karierze został mistrzem świata, wygrywając konkurs  indywidualny na dużej skoczni. Srebrny medal wywalczył na normalnym obiekcie. Natomiast trzeci medal, także srebrny wywalczył  w konkursie drużynowym.

Najlepsze wyniki osiągnął jednak w sezonie 1997/1998, kiedy to zajął czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej. Ośmiokrotnie stawał na podium zawodów PŚ, przy czym pięciokrotnie zwyciężał, dwa razy był drugi i raz trzeci.


Dorobek medalowy Masahiko Harady prezentuje się następująco: 
  •  Mistrzostwa Świata – 2 złote medale, srebro i brąz (indywidualnie), 2 srebrne medale (drużynowo)
  •  Igrzyska Olimpijskie – złoty i srebrny medal (drużynowo), brąz (indywidualnie)
  •  Dwa razy wygrywał oraz raz zajął trzecie miejsce w cyklu Letnim Grand Prix,
Ostatnie skoki  Masahiko Harada oddał w sezonie 2005/2006. Łącznie w przeciągu swojej kariery stawał 21 razy na podium, w tym dziewięć razy zwyciężał, trzy razy był drugi i dziewięć razy trzeci. Od 2007 jest trenerem w Japońskim Związku Narciarskim. Przez ponad 10 lat miał po swoją opieką w kadrach juniorskich m.in. Daiki Ito czy Taku Takeuchiego.
 źródło: informacja własna

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s