Legendy skoków narciarskich – Dieter Thoma


Źródło: suedkurier.de

W naszym cyklu związanym z legendami skoków narciarskich przyszedł czas na przedstawiciela, nieco zapomnianej przez młodszych fanów, części dawnych zawodników. Dieter Thoma, bo o nim mowa, zapisał się w historii jako drugi najlepszy Niemiec swoich czasów. Drugi, bo pierwszeństwa zawsze musiał ustąpić Jensowi Weissflogowi. 

Dieter Thoma urodził się 19 października 1969 roku w niemieckim Hinterzarten. W tamtych latach miejscowość znajdowała się w Zachodnich Niemczech i to właśnie ten kraj zdecydował się reprezentować Thoma. W swojej rodzinie nie był jedynym znanym skoczkiem, gdyż jego ojciec Georg Thoma zapisał się w historii jako zarówno mistrz świata jak i mistrz olimpijski, jednak w kombinacji norweskiej. 
Swoją passę wygranych zaczął z wielkim hukiem, kiedy to w 1990 roku wygrał Turniej Czterech Skoczni. Na zakończenie tego samego sezonu stanął na pierwszym miejscu podium również podczas Mistrzostw Świata w Lotach w norweskim Vikersund. Do dzisiaj Thoma najbardziej znany jest z tego, że jako jeden z pierwszych skoczków zmienił styl lotu z równoległego prowadzenia nart na słynny do dzisiaj styl „V”. W 1994 roku był częścią reprezentacji Niemiec, która zdobyła złoto w konkursie drużynowym na Igrzyskach Olimpijskich w Lillehammer w 1994 roku. Na tej samej imprezie był trzeci w konkursie indywidualnym na skoczni normalnej, po czym polepszył swój rezultat, kończąc Igrzyska Olimpijskie w Nagano w 1998 roku ze srebrem zdobytym indywidualnie na dużej skoczni. 
W jego dorobku medalowym znajduje się również brąz wywalczony podczas Mistrzostw Świata w Lotach zdobyty w 1998 roku w Oberstdorfie. Thoma znany jest również z bycia aż pięciokrotnym medalistą Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym. Jego dorobek medalowy na tej imprezie obejmuje: drużynowy brąz z 1991 i 1997 roku, srebro z 1995 roku i złoto z 1999 roku. W tej randze wykazał się również indywidualnie – w 1997 roku zdobył srebro na dużej skoczni. 
Jego rekord życiowy to 211 metrów, który został ustanowiony w Planicy, 22 marca 1997 roku. Dieter Thoma zakończył karierę aktywnego skoczka narciarskiego po sezonie 1998/99. 
Źródło: informacja własna/wikipedia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s