Bio numeru 5- PŚ 2018/19- Dawid Kubacki

Urodzony w Nowym Targu, drużynowy brązowy medalista ZIO 2018, 29 latek reprezentujący klub Wisła Zakopane. Mowa oczywiście o Dawidzie Kubackim- polskim zwycięzcy dwóch edycji LGP.

Początki kariery
W roku 2005 zadebiutował w FIS Cup, w swoim pierwszym starcie w Bischofshofen zajął 33. lokatę, pierwsze punkty tego cyklu zdobył w Harrachovie rok później. W 2007 miał miejsce jego debiut w Pucharze Kontynentalnym i Dawid, zajmując 22. lokatę zdobył wówczas swoje pierwsze punkty. 16 stycznia 2009 zadebiutował w Pucharze Świata w Zakopanem zajmując 49. pozycję. W Hakubie, w sezonie letnim 2009/2010 zdobył pierwsze punkty LGP. W kolejnym sezonie występował w tym cyklu systematycznie, sześć zawodów ukończył w pierwszej 10, finalnie GP kończąc na 5. pozycji.

Pierwsze razy
Poza pierwszymi punktami i startami wspomnianymi wyżej warto nadmienić:
-Pierwsze podium Kubackiego w PŚ- 30 grudnia 2017, Oberstdorf
-Pierwsze zwycięstwo w PŚ- 13 stycznia 2019, Predazzo
-Wygrana w cyklu LGP- 2017

Oznaczenia
Dawid Kubacki jest bardzo ceniony za swoje osiągnięcia sportowe- odznaczony został Złotym Krzyżem Małopolski oraz Orderem Odrodzenia Polski, Polonia Restituta.

Sezon 2018/19
W LGP w minionym sezonie mogliśmy oglądać Dawida sześciokrotnie, za każdym razem uplasowanego w pierwszej 10, raz, w Rumunii, na 3. stopniu podium. Cykl zakończył na 8. pozycji.
Sezon zimowy zaczął dobrym startem w Wiśle. W nowy rok stanął na podium zawodów Turnieju Czterech Skoczni w Ga-Pa, kilka dni później był 2. w Bischofshofen. 12 stycznia 2019 zajął 2. miejsce w konkursie Pucharu Świata w Val di Fiemme, a dzień później odniósł pierwsze w karierze zwycięstwo w zawodach cyklu PŚ. Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym również były dla niego niezwykle udane. Na skoczni dużej zajął miejsce 4. w drużynie i 12. indywidualnie. Na skoczni normalnej zdobył złoty medal- po 1 serii był 27.(!)  W konkursie mixtów kadra Polski uplasowała się na 6. miejscu.Finalnie zarówno w klasyfikacji PŚ- 988 punktów, jak i w klasyfikacji PŚwL zajął 5. miejsce.
źródło: FIS, wikipedia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s