TOP 10 najgroźniejszych upadków

Skoki narciarskie to piękna, ale też niebezpieczna dyscyplina. Na przestrzeni lat zdarzały się mrożące krew w żyłach wypadki. Kiedy do nich dochodziło zamierali wszyscy. Zobaczcie niektóre z nich.
10.
Antonin Hajek, Oberstdorf 2005

Czeski skoczek przeżył chwile grozy na niemieckim obiekcie w Oberstdorfie. Chociaż upadek Hajka wyglądał bardzo niebezpiecznie, badania, które wykonano mu chwilę po tragicznym zdarzeniu, nie wykazały poważniejszych obrażeń i już wkrótce Czech mógł znów zasiąść na belce startowej.

9.
 Simon Ammann,  Bischofshofen 2015

Przy lądowaniu narty Szwajcara rozjechały się, a on upad uderzając twarzą o zeskok.
Diagnoza lekarzy: wstrząśnienie mózgu i złamany obojczyk. Na szczęście stan Simona cały czas był stabilny.

8.
Robert Kranjec, Planica 2001

Kranjec stracił kontrolę nad nartami i ze sporej wysokości spadł na zeskok. Spadając w dół kilka razy przekoziołkował, co w rezultacie skończyło się licznymi urazami – połamane żebra, ręka złamana w kilku miejscach i, co najgorsze, uraz głowy. Na szczęście Słoweniec już w kolejnym sezonie wrócił do rywalizacji i udowodnił. że wypadek zamiast jakichkolwiek blokad psychicznych, pozostawił po sobie raczej motywację chęć szybkiego powrotu do dalekiego skakania.

7.
Bjoern Einar Romoeren, Val di Fiemme 2008

Jedna z nart Norwega wypięła się tuż po jego wyjściu z progu. Zawodnik stracił równowagę, spadł na zeskok, po którym zjechał jeszcze kilkadziesiąt metrów w dół. Cała sytuacja wyglądała bardzo groźnie, jednak zawodnik wstał o własnych siłach i pozdrawiając kibiców opuścił zeskok.


6.
Anze Lanisek, Kuusamo 2014

Lanisek stał się  ofiarą wietrznego konkursu. W serii finałowej w locie wypięła u się lew narta i spadł na zeskok z dużej wysokości. Anze po upadku cały czas był przytomny. Chociaż lekarze podejrzewali złamania, na szczęście okazało się, że są to drobniejsze urazy.

5.
Thomas Morgenstern, Kuusamo 2003

Podczas inauguracji PŚ 2003 na Rukatunturi Thomas Morgenstern przeżył jeden z najbardziej niebezpiecznych upadków w historii skoków narciarskich. Praktycznie od razu po wyjściu z progu wiatr porwał jedną z nart Austriaka. Morgenstern z ogromną siłą uderzył o zeskok. Pomimo tak fatalnego wypadku stosunkowo szybko wrócił do rywalizacji i jeszcze w tym samym sezonie zaprezentował się w Turnieju Czterech Skoczni.

4.
Andreas Wellinger, Kuusamo 2014

W Kuusamo pech dopadł też Andreasa Wellingera. Niemiec upadł podczas pierwszej serii konkursu na fińskim obiekcie. Już w pierwszej fazie lotu dostał mocny boczny podmuch wiatru i stracił równowagę w powietrzu. Wypięły mu się narty, a on runął na zeskok. Nie stracił przytomności, ale został natychmiast przewieziony do szpitala. Opuszczając na noszach zeskok pozdrowił kibiców machając ręką. Po wypadki Andreas skarżył się na bóle głowy i barku. Badania nie wykazały poważniejszych obrażeń.
3.
Jan Mazoch, Zakopane 2007

Czeski skoczek sostał gwałtowny podmuch wiatru, przez co stracił panowanie nad nartami i upadł. Z wielką siłą uderzył o ziemię. Nie udało mu się też zasłonić głowy, którą mocno uderzył  o zamarznięty zeskok. Skoczek przez kilka dni przebywał w śpiączce farmakologiczne. Nie udało mu się wrócić do pełni sił i rok po wypadku zakończył karierę.

2.
Nocolas Fairall, Bischofshofen 2015

Nicolas upadł podczas swojego debiutu na skoczni w Bischofshofen. Pech chciał, że jego historia ze skokami zakończyła się zanim tak na prawdę zdążyła na dobre się rozpocząć. Złamane żebra, przebite płuco, wewnętrzny krwotok, stłuczona nerka i, co najgorsze, uraz kręgosłupa, który na zawsze wykluczył go ze skakania. Po wypadku młody skoczek stracił czucie w nogach.

1.
Thomas Morgenstern, Bad Mitterndorf 2014
Kiedy Thomas stracił panowanie nad nartami i upadł na zeskok wszyscy zamarli. Po tragicznych wydarzeniach na mamucim obiekcie Kulm, został przewieziony na oddział intensywnej terapii. Jego stan był krytyczny. Lekarze twierdzili, że cudem wyszedł z tego bez poważniejszych urazów.
źródło: informacja własna/YouTube

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s