Kilka słów o… Raw Air

Pora na analizę kolejnego z turniejów rozgrywanych podczas Pucharu Świata. Dzisiaj pod przysłowiową lupę weźmiemy Raw Air. Jaka jest jego historia i kto stawał na dotychczasowych podiach?  
Raw Air jest skandynawskim cyklem zawodów rozgrywanych w ramach Pucharu Świata w skokach Narciarskich. Pierwszy turniej odbył się w sezonie 2016/17. Na wynik końcowy składa się aż 16 skoków w ciągu 10 dni. Zawodnicy walczą o podium na czterech norweskich skoczniach – Holmenkollbakken (Oslo), Lysgårdsbakkene (Lillehammer), Granåsen (Trondheim) i skocznia mamucia w Vikersund. 
Podczas pierwszego turnieju rozegranego w sezonie 2016/17, w klasyfikacji końcowej triumfował Austriak, Stefan Kraft. Tuż za nim na podium znaleźli się Kamil Stoch i Andreas Wellinger. Stochowi poszczęściło się w kolejnym sezonie. Tym razem to Polak zwyciężył, zdobywając rekordową liczbę punktów w klasyfikacji końcowej – 2590,6 punktu. W sezonie 2017/18 na podium znaleźli się także dwaj Norwegowie – Robert Johansson i Andreas Stjernen. W poprzednim sezonie nie było mocnych na Japończyka. Ryoyu Kobayashi wyprzedził Stefana Krafta oraz Roberta Johanssona.
W sezonie 2018/19 po raz pierwszy zorganizowano zawody dla kobiet. Skoczkinie rywalizowały na trzech skoczniach – Holmenkollbakken, Lysgårdsbakkene i Granåsen. Na końcowych podium na najwyższym stopni stanęła Norweżka – Maren Lundby. Nic dziwnego, skoczkini wygrała wszystkie prologi oraz dwa konkursy indywidualne, w Lysgårdsbakkene oraz w Granåsen. Drugie i trzecie miejsce wywalczyły Niemki – Katharina Althaus i Juliane Seyfarth. 
Więcej o turnieju dowiecie się na oficjalnej stronie Raw Air
Źródło: informacja własna, FIS, Raw Air

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s