Legendy skoków – Kazuyoshi Funaki


Źródło: olympicchannel.com

W naszym cyklu przyszedł w końcu czas na przypomnienie sylwetki człowieka, dzięki któremu skoki z odległej Azji stały się znane i przyjęły się na stałe w corocznych kalendarzach. Mowa oczywiście o Kazuyoshi Funaki, o którym więcej możecie przeczytać w tym artykule. 

Kazuyoshi Funaki urodził się 27 kwietnia 1975 roku w Yoichi. W czasie swojej kariery reprezentował japoński klub FIT Ski. Nie należał również do najwyższych zawodników, gdyż mierzył jedynie 175 centymetrów wzrostu. Swój rekord życiowy ustanowił 19 marca 1999 roku, kiedy na jeszcze starej Velikance w Planicy skoczył 206.5 metra. 
Swoją karierę w Pucharze Świata rozpoczął 20 grudnia 1992 roku podczas zmagań w Sapporo, gdzie zajął 27. miejsce, co jak na debiut w zawodach najwyższej rangi było niezwykle dobrym wynikiem. Z racji tego, że do sezonu 1992/1993 obowiązywał inny system punktacji, swoim jedynym startem w ojczyźnie Funaki nie zapewnił sobie miejsca w klasyfikacji generalnej. Na jakiś czas zniknął później z międzynarodowej rywalizacji, ale powrócił do niej w wielkim stylu, wygrywając 10 grudnia 1994 roku w Planicy, wyprzedzając już wtedy niezwykle znanych Andreasa Goldbergera i Janne Ahonena. 
Do dziś znany jest przede wszystkim jako trzykrotny medalista olimpijski z 1998 roku, czterokrotny medalista mistrzostw świata (w tym indywidualny z 1999 roku), mistrz świata w lotach narciarskich z roku 1998, zwycięzca 46. Turnieju Czterech Skoczni i Turnieju Nordyckiego 1997 oraz jako zdobywca Pucharu KOP (przyznawany niegdyś przez FIS dla skoczka, który uzyskał najwyższą sumę punktów podczas startów w konkursach lotów narciarskich w danym sezonie. Ponadto dwukrotnie stanął na podium klasyfikacji generalnej PŚ (3. miejsce w sezonie 1996/1997 oraz 2. miejsce w sezonie 1997/1998). W 1999 roku został również uhonorowany Medalem Holmenkollen. 
Źródło: informacja własna

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s