BIO numeru 29 klasyfikacji generalnej PŚ 2018/2019 – Peter Prevc


Czas na kolejną krótką biografię. Tego zawodnika nikomu nie trzeba przedstawiać. Oto kilka informacji o Peterze Prevcu, 29. skoczku sezonu 2018/19.


Srebrny i brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich, mistrz świata w lotach, zdobywca Kryształowej Kuli, zwycięzca Turnieju Czterech Skoczni i medalista mistrzostw świata juniorów. Nagrody i tytuły należące do Petera Prevca można by długo wymieniać. Jak zaczęła się jego kariera i pasmo sukcesów. Zacznijmy od początku.
Początki
Peter Prevc po sukcesach jakie odnosił w drużynie juniorów, w grudniu 2009 roku zadebiutował w PŚ, podczas konkursu w Lillehammer. Wtedy też zdobył swoje pierwsze punkty w rywalizacji elit, zajmując 22. miejsce.
Rozwój kariery
Jednym z przełomowych momentów był dla niego rok 2013. 22 marca w Planicy, przed własną publicznością, po raz pierwszy stanął na pucharowym podium. Odtąd jego kariera znacznie nabrała tempa. W klasyfikacji generalnej sezonu 2013/14, podobnie jak rok później, zajął 2. miejsce. W 2016 triumfował w „generalce”. To był zdecydowanie jego sezon. Nie tylko sięgnął po Kryształową Kulę, ale wygrał też Turniej Czterech Skoczni i PŚ w Lotach.
Dorobek medalowy Petera Prevca jest naprawdę imponujący i zawiera medale zdobyte na wszystkich najważniejszych i najbardziej prestiżowych zawodach i turniejach tej dyscypliny. 
Co jeszcze musicie wiedzieć o Peterze? 
  • 14 lutego 2015 roku jako pierwszy skoczek w historii doleciał do magicznej granicy 250 metrów na skoczni Vikersundbakken 
  • gdy w 2016 roku triumfował w Turnieju Czterech Skoczni, przerwał trwającą siedem sezonów serię zwycięstw skoczków pochodzenia austriackiego
  • w sezonie 2014/15 zajął 2. miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata przegrywając jedynie z Severinem Freundem. Obaj zdobyli dokładnie taką samą liczbę punktów, dlatego o zadecydowała ilość trumfów w konkursach. Była to pierwsza tego typu sytuacja w historii.

Sezon 2018/2019
W kwietniu 2018 roku Peter przeszedł operację lewej kostki. Kiedy wrócił do treningów, w jego nodze powstał stan zapalny, który wymagał przeprowadzenia kolejnego zabiegu. Problemy zdrowotne i kontuzje wykluczyły Prevca praktycznie z połowy sezonu zimowego.
Sezon 2018/19 zakończył na 29. pozycji zdobywając łącznie 179 punktów. Wystartował tylko 13 razy i plasował się głównie w drugie, czasem w trzeciej dziesiątce, zdarzały się też konkursy, w których nie punktował. Raz udało mu się stanąć na podium. Należy jednak pamiętać, że zeszły sezon musiał w dużej części poświęcić na rehabilitację i powrót do pełni zdrowia, anie tylko walkę o dobre wyniki. Nie mamy wątpliwości, że gdyby nie kontuzja, oglądalibyśmy Petera na znacznie wyższej pozycji w generalce.źródło: informacja własnaSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s