Legendy skoków – Primož Peterka

W dzisiejszym cyklu „Legend Skoków” przedstawiamy słoweńskiego skoczka, a obecnie trenera skoków narciarskich- Primoža Peterkę. Zaczął on skakać na małych skoczniach (punkt K około 20 metra) obok swojego miasta rodzinnego. Następnie dołączył do klubu narciarskiego, co ruszyło jego niesamowitą karierę do przodu.

Rok 1996 rozpoczął złoty okres dla Peterki. Wtedy to dwukrotnie z rzędu zdobył on kryształową kulę- w sezonach 1996/1997 oraz 1997/1998. W sezonie 1996/1997 do kompletu mógł również dołożyć małą  kryształową kulę za zwycięstwo Pucharu Świata w lotach. w tym samym roku miały miejsce Mistrzostwa Świata Juniorów, w których indywidualnie zajął pierwsze miejsce, a drużynowo trzecie. Nie dziwi więc pewnie, że w swoim złotym sezonie wygrał również Turniej Czterech Skoczni.
Swoje ostatnie punkty Pucharu Świata zdobył w Zakopanem w roku 2009, gdzie zajął 23 miejsce. Natomiast ostatni raz w PŚ skakał 8 lutego 2009 w Willingen. Zawody te skończył na 37 pozycji. Od tego momentu oddawał jeszcze skoki w oficjalnych konkursach, jednak tylko w tych mniejszej wagi, takich jak np. konkursy Pucharu Kontynentalnego. Karierę skoczka skończył po sezonie 2010/2011.
Po zakończeniu kariery był asystentem trenera słoweńskiej reprezentacji kobiet w skokach. W roku 2019 przyjął propozycję Tureckiego Związku Narciarskiego i został trenerem reprezentacji Turcji w skokach narciarskich.
źródło: informacja własna

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s