Legendy skoków – Martin Schmitt

 Foto: YouTube.com

Dzisiaj, w cyklu Legendy skoków zajmiemy się nazwiskiem Martina Schmitta, który jest niemal tak rozpoznawalny jak Sven Hannawald. Niemiec ten, w wieku 6 lat, postanowił sobie, iż zostanie wybitnym skoczkiem narciarskim. I udało mu się to, biorąc pod uwagę jego ogromne osiągnięcia. Do dziś jest wymieniany jako jeden z najbardziej znamienitych zawodników tej dyscypliny, tuż obok Adama Małysza, Janne Ahonena, czy właśnie Hannawalda.

Co prawda Martin nie może, tak jak np. Sven, pochwalić się wygraniem wszystkich konkursów TCS, jednak jego zdobycze są równie godne pozazdroszczenia. Trzy razy zaszczycił on swoją obecnością podium olimpijskie, aż 10 razy na jego szyi wisiał medal mistrzostw świata, 2 razy wygrał Puchar Świata, zarówno w skokach, jak i w lotach. W lotach narciarskich został także wicemistrzem świata. Na igrzyskach olimpijskich zaprezentował się aż 4 razy, co poskutkowało jednym drużynowym złotem oraz dwoma drużynowymi srebrami.
Swoją karierę Schmitt zakończył w roku 2014, podczas konkursu w Willingen, oddając tam swój ostatni skok. Nie wycofał się jednak całkowicie ze świata sportu. Podczas zawodów najwyższej rangi, takich jak właśnie PŚ oraz TCS, Niemiec pracuje jako ekspert niemieckiego Eurosportu. To nie jedyna jego działalność. W przeciwieństwie do Svena Hannawalda, nie zmagał się on z żadną chorobą podczas trwania swojej kariery, jednak założył on fundację na rzecz walki z rakiem; na tę chorobę cierpiał jego brat, również sportowiec.
Teraz Martin Schmitt znowu zagości w reprezentacji Niemiec. Jednak jego rolą nie będzie skakanie, a bycie „łowcą talentów”. Martin ma za zadanie przyglądania się młodziutkim zawodnikom oraz pomaganie najbardziej uzdolnionej młodzieży. Ponadto, były skoczek zrobił także uprawnienia trenerskie, dzięki czemu może czynnie współpracować ze sztabem szkoleniowym.
Źródło: informacja własna

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s