Sapporo z nowym kompleksem skoczni?


Źródło: visionsoftravel.org

Jedna z najbardziej egzotycznych skoczni na świecie – Okurayama – może niedługo przemienić się w nowoczesny kompleks narciarski. Wszystko z powodu remontów, jakie planują przeprowadzić Japończycy w związku z walką o organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2030 roku. 

Okurayama to zdecydowanie najbardziej znana skocznia poza granicami Europy. Została wybudowana w 1931 roku i do dziś regularnie gości u siebie zawody z cyklu Pucharu Świata. W zorganizowanych na tym obiekcie Igrzyskach Olimpijskich w 1972 roku triumfował Wojciech Fortuna, zaś w 2007 roku złoty medal mistrzostw świata wywalczył Simon Ammann. 
Jednym z głównych powodów przebudowy jest brak w najbliższym otoczeniu dużej skoczni normalnego obiektu. Miyanomori, najbardziej znany mniejszy obiekt w Japonii, mieści się bowiem również w Sapporo, ale w zupełnie innej części miasta, oddalonej około dwa kilometry od Okurayamy. 
Komitet kandydatury Sapporo do organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2030 roku zapowiada remont, który ułatwić ma treningi zawodników i ich start w zawodach. Obok obecnej Okurayamy ma pojawić się normalny obiekt, a niedaleko kilka mniejszych skoczni. W ten sposób w przyszłości ma powstać kompleks czeterech skoczni. 
Dokładne plany co do budowy obiektów mają być przedstawnione jesienią. Do sieci wyciekły jednak dwa projekty budowy skoczni normalnej. Oba przypadki zakładają rozebranie obecnej Okurayamy i przesunięcie jej o kilka stopni. Projekty kłócą się jednak w sprawie budowy nowego normalnego obiektu. Pierwszy zakłada wybudowanie go zaraz obok dużej skoczni, drugi zaś przedstawia plan stworzenia areny między Okurayamą a mniejszymi skoczniami, co niestety wiązałoby się z wyburzeniem większości charakterystycznych trybun wokół już istniejącego obiektu. 
Modernizacja skoczni w Sapporo niesie za sobą również słowa krytyki. Wielu uważa, że projekt ten doprowadzi do zmniejszenia roli obecnej normalnej skoczni Miyanomori, która dla Japończyków jest szczególnie ważna. To tutaj podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1972 roku Yukio Kasaya wygrał pierwszy w historii złoty medal dla Japonii. W tym samym konkursie reprezentanci tego kraju zajęli wszystkie trzy miejsca na podium. Dla Polaków obiekt ten może również kojarzyć się z czymś niezwykle pozytywnym, gdyż w 2007 roku mistrzem świata został tam Adam Małysz. 
Przeciwnicy renowacji Okurayamy mówią też, że problemem jest długość realizacji przedsięwzięcia. Komitet sam przyznaje, że przebudowa zajmie kilka lat, co byłoby równoznaczne z brakiem rywalizacji na Okurayamie i wypadnięciu tego obiektu z kalendarza Pucharu Świata na dłuższy . czas. 

Źródło: skijumping.pl 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s