Najlepsi w historii Pucharu Świata – Niżny Tagił

(fot. ski-line.info)


Dzisiaj nadszedł czas na kolejną odsłonę cyklu Najlepsi w historii! W najbliższy weekend skoczkowie zaczynają zmagania w Rosji, a dokładnie w Niżnym Tagile, więc dzisiaj przybliżymy wam statystyki skoczni, na której odbywać się będą najbliższe zawody. 


W Niżnym Tagile funkcjonuje kompleks skoczni o nazwie Aist, co w tłumaczeniu na język polski oznacza po prostu bocian. Został on wzniesiony w 1970 roku, istniało tam wtedy pięć skoczni – K10, K20, K40, K90 i K110, ale w 2009 roku podjęto decyzję o renowacji całego obiektu. Z pięciu skoczni stworzono 4 o punktach konstrukcyjnych – K40, K60, K90 i K120. To właśnie na tej ostatniej rywalizują skoczkowie w ramach konkursów Pucharu Świata. Wszystkie obiekty posiadają igelit, sztuczne oświetlenie oraz trybuny. 
Historia zawodów:

Pierwszy konkurs na skoczni w Niżnym Tagile odbył się 13 grudnia 2014 roku. Poprzedziły go kwalifikacje, które wygrał Fin Jarkko Määttä. Natomiast zwycięzcą zawodów został reprezentant Norwegii – Anders Fannemel, oddając dwa bardzo wyrównane skoki na 132. i 133. metry. Co ciekawe najlepszym Polakiem w tym konkursie okazał się być Piotr Żyła, który zajmował 10. pozycję. Dzień później, czyli 14 grudnia odbył się drugi konkurs indywidualny, ale ograniczono go do jednej serii, a kwalifikacje do niego w ogóle się nie odbyły. Na najwyższym stopniu podium stanął Niemiec Severin Freund. 
Kolejne zawody na skoczni Aist odbyły się w sezonie 2015/2016. W kwalifikacjach do pierwszego konkursu indywidualnego zwyciężył Anders Fannemel. Zawody miały miejsce 12. i 13. grudnia. W pierwszy dzień zmagań triumfował niemiecki skoczek Severin Freund, który miał 12,5. punktów przewagi na Słoweńcem Peterem Prevcem. Natomiast dzień później to właśnie Peter stanął na pierwszym miejscu na podium.

Po roku przerwy konkursy Pucharu Świata powróciły na skocznię w Niżnym Tagile. Zawody zaplanowane na 2. i 3. grudnia odbyły się bez żadnych przeszkód. Każdy z konkursów poprzedzony był kwalifikacjami, w których zwyciężali – Markus Eisenbichler i Daniel-Andre Tande. Pierwszy konkurs indywidualny padł łupem Niemca Richarda Freitaga, który miał jedynie 0,6. pkt. przewagi nad Danielem-Andre Tande, który ustanowił rekord skoczni, oddając skok na 141. metrów, ale niestety został on pobity  w tym samym konkursie przez innego Norwega – Johanna Andre Forfanga, poprawił on wynik Daniela tylko o 0,5. metra. Dzień później na skoczni Aist triumfował kolejny z niemieckich skoczków – Andreas Wellinger.

Jak zawsze, przyszedł czas na statystyki „Naj”:

  • Najwięcej razy na podium w konkursach indywidualnych:
Severin Freund – 2 zwycięstwa – 0 drugich miejsc – 1 trzecie miejsce
Anders Fannemel – 1-1-0
Peter Prevc – 1-1-0
Richard Freitag – 1-1-0
Johann Andre Forfang – 0-0-2
Stefan Kraft – 0-0-2
  • Najwięcej razy na podium według państw:
Niemcy – 4-1-1
Norwegia – 1-2-3
Słowenia – 1-1-0
Austria – 0-2-2
  • Najdłuższe skoki:
Anders Fannemel – 134. m – 12. grudzień 2014
Stefan Kraft – 138. m – 14. grudzień 2014
Peter Prevc – 138,5. m – 13. grudzień 2015
Johann Andre Forfang – 140. m – 13. grudzień 2015
Daniel-Andre Tande – 141. m – 2. grudzień 2017
Johann Andre Forfang – 141,5. m – 2. grudzień 2017 – aktualny rekord skoczni (na dzień 28. listopad 2018)
Podsumowując powyższe statystyki można powiedzieć, że dominują w nich reprezentanci dwóch państw, czyli Norwegii i Niemiec. Na skoczni w Niżnym Tagile najwięcej razy na podium stał Severin Freund, który pracuje nad powrotem formy sprzed lat. Widząc te statystyki zadajemy sobie również pytanie „gdzie się podziali reprezentanci Polski?”, jak do tej pory najlepszym Polakiem w zawodach rozgrywanych w Rosji był Kamil Stoch, który zajął 6. miejsce podczas konkursu w sezonie 2015/2016. Może właśnie w najbliższy weekend Polacy zdobędą „bociana”, a może dalej ta skocznia okaże się dla nich pechowa. Tego już dowiemy się za kilka dni. 
Źródło: informacja własna

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s