Skok kulturowy – Marek Serafin "Poczet skoczków świata"

Na początku XXI w. naszym krajem zawładnęła „małyszomania”. „Orzeł z Wisły” osiągnął sukcesy, jakich nie miał wtedy na swoim koncie żaden polski skoczek. To w dużej mierze za jego sprawą popularność skoków w Polsce jest dziś wciąż tak wielka. Publikacja Marka Serafina „Poczet skoczków świata” stanowi swego rodzaju raport z tamtych wydarzeń. To pozycja, którą mimo upływu czasu wciąż czyta się z zainteresowaniem. 

Jest to książka wydana w 2005 r., więc opisująca skoczków i skoki narciarskie z perspektywy roku 2004. Nie znajdziemy w niej aktualnych informacji ze świata skoków. Będzie jednak dobrą pozycją dla kibiców, którzy nie pamiętają czasów „małyszomanii”, a chcieliby dowiedzieć się, jak wyglądała wtedy ta dyscyplina.
Autor – Marek Serafin to były dziennikarz „Przeglądu Sportowego”, który towarzyszył Adamowi Małyszowi podczas jego największych sukcesów. Jak mówi na łamach książki: „Nie jest to pozycja wyłącznie biograficzna, poświęcona Adamowi Małyszowi. […] Przyszedł mi do głowy pomysł sporządzenia czegoś w rodzaju niezbędnika narciarskiego kibica. To także lektura na czas rozgrywania konkursów Pucharu Świata […]”. W istocie, książka obejmuje bardzo różnorodne teksty – od biografii, przez wywiady, statystyki, opinie autora i skoczków, fragmenty artykułów, po anegdoty.
Pozycja podzielona jest na trzy części. Pierwsza z nich przedstawia, ogólnie rzecz ujmując, kulisy skoków narciarskich widziane okiem dziennikarza sportowego. Najwięcej miejsca poświęcono w niej Adamowi Małyszowi, lecz jej bohaterami są także Apoloniusz Tajner, Wojciech Fortuna i Simon Ammann. Możemy w niej przeczytać m.in. o zainteresowaniach „Orła z Wisły”, zabawnych sytuacjach związanych z Małyszem, których autor był świadkiem, czy o zjawisku „małyszomanii”.  Sam mistrz z Wisły opowiedział, w jaki sposób przyjął wielkie i nagłe zainteresowanie swoją osobą.
Serafin przedstawił również kulisy rywalizacji polsko-niemieckiej, jaka miała miejsce w tym czasie. Mało kto wie, że nawet niemiecka federacja starała się o poprawę stosunków między kibicami tych krajów. Małysz skomentował sprawę i przedstawił swoją opinię na temat Schmitta i Hannawalda.
Pierwsza część jest również próbą odpowiedzi na pytanie, na czym polegał fenomen Adama Małysza. Z pewnością była to też zasługa jego trenera – Apoloniusza Tajnera i reszty sztabu szkoleniowego. Serafin przeprowadził wywiad z Tajnerem o kulisach współpracy z Małyszem a także o rywalach mistrza. Rozmowa miała miejsce niedługo przed podaniem się szkoleniowca do dymisji.
Autor zamieścił w książce także rozmowę z dwoma mistrzami olimpijskimi – Wojciechem Fortuną, mistrzem z przeszłości i  tym (wówczas) aktualnym – Simonem Ammannem. 
Druga część jest poświęcona biografiom „wielkich rywali Adama Małysza”. Znajdziemy w niej informacje o skoczkach z pierwszej 30-tki sezonu 2003/04 oraz o sensacji lata 2004 – Danielu Forfangu (bracie Johanna Andre). Zdecydowana większość opisywanych zawodników zakończyła już karierę.
Ostatnia część to klasyfikacje i statystyki ze świata skoków – m.in klasyfikacja PŚ sezonu 2003/4, wszyscy zwycięzcy cyklu od roku 1979 czy najdłuższe loty w historii. Dodatkowo, opisana została zmiana wprowadzona od sezonu 2004/5 przez FIS – wprowadzenie współczynnika BMI, czyli kontrola wagi zawodników.
Książkę czytałam z dużym zaciekawieniem – dostarczyła mi wiedzy o zawodnikach, których wcześniej nie znałam oraz o wydarzeniach, których z racji wieku nie mogę pamiętać. Dużym plusem jest przedstawienie Adama Małysza i innych opisywanych skoczków nie tylko jako mistrzów, ale i zwyczajnych ludzi. Z kart książki dowiemy się m.in. jakie hobby mają/mieli poszczególni zawodnicy.
Teksty momentami są humorystyczne, co moim zdaniem uatrakcyjnia czytanie.
Minusem książki jest z kolei brak zdjęć. Uważam, że gdyby wzbogacić wywiady fotografiami, znacznie lepiej oddałoby to atmosferę opisywanych wydarzeń. 
Co autor książki sądził o Noriaki Kasai? Jak wyglądał rozkład sił w światowych skokach przed pojawieniem się w nich Gregora Schlierenzauera? Jakie odczucia towarzyszyły Adamowi Małyszowi po zdobyciu trzeciej Kryształowej Kuli z rzędu?  Co mówił Simon Ammann tuż przed wygranymi przez siebie olimpijskimi konkursami?  Jaką opinię na temat Małysza mieli m.in. Jens Weissflog czy Martin Schmitt? Jeśli ciekawią Was odpowiedzi na te pytania, zachęcam do sięgnięcia po tę pozycję 🙂 
Źródło: informacja własna/ Marek Serafin „Poczet skoczków świata” wydawnictwo Zysk i S-ka, 2005

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s