Czy uda się przywrócić Vikersund do tegorocznego kalendarza PŚ?


fot. commons.wikipedia.org

Pod koniec września komisja FIS dot. skoków narciarskich zdecydowała o odebraniu mamuciej skoczni w Vikersund tegorocznego konkursu Pucharu Świata. Jednak dzięki finansowemu wsparciu od norweskiego rządu pojawiła się nadzieja na przywrócenie zawodów do kalendarza cyklu.

Przypomnijmy, powodem takiej decyzji było niedostosowanie się do polecenia wydanego przez FIS w kwietniu – profil skoczni miał zostać zmieniony poprzez m.in. obniżenie buli o metr. W rezultacie obiekt nie otrzymał homologacji FIS. Byłby to pierwszy od 5 lat sezon bez Vikersundbakken w kalendarzu.
Prezes Norweskiego Związku Narciarskiego, Erik Røste, poinformował jednak, że norweski rząd  zaoferował dotację w wysokości 2,5 mln euro w celu zmiany profilu skoczni oraz wsparcia I edycji Raw Air kobiet. „To bardzo ważna chwila dla Norweskiego Związku Narciarskiego. Ten sukces zawdzięczany współpracy z  lokalnymi politykami i działaczami z Vikersund” – powiedział.
Istnieje także plan awaryjny dla zawodów polegający na ich przeniesieniu do Trondheim. Jak twierdzi dyrektor sportowy ds. skoków narciarskich W Norweskim Związku Narciarskim, Clas-Brede Braathen, na skoczni Granåsen rozegrano dużo dobrych konkursów Pucharu Świata. Ma również nadzieję na przywrócenie Vikersund do kalendarza,  jeśli tylko spełnione zostaną wymagania postawione przez FIS. „Pomimo to należy mieć alternatywne rozwiązania dla programu Raw Air” – dodaje Braathen.
W środę Norweski Związek Narciarski przedstawił FIS nowe plany skoczni z czterema nałożonymi poprawkami. Ich akceptacja poskutkuje przywroceniem konkursów w Vikersund.
Nawet, jeśli skocznia została wykreślona z kalendarza PŚ, może się starać o powrót do niego. Takie przypadki zna Stale Willumstad z Norweskiej Federacji Narciarskiej i zapewnia, że taki właśnie jest plan dla Vikersund.
Dodajmy również, że na 2022 rok zaplanowane są w Vikersund Mistrzostwa Świata w lotach. Z kolei Trondheim ubiega się o organizację Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym w 2025 r. Dodatkowe zawody w tej miejscowości byłyby zatem jej promocją. 


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s