Skoki zimą vs. skoki latem

Skoki narciarskie zaliczane są do sportów zimowych, dlatego nie jest dziwnym, że większości z nas kojarzą się one z pokrytymi śniegiem górami i ubranymi w grube, puchowe kombinezony narciarzami. Szczyt swojej popularności skoki narciarskie notują na miesiące zimowe, kiedy to rozgrywany jest Puchar Świata, jednak dyscyplinę tę można uprawiać nie tylko wtedy, kiedy biały puch pokrywa wszystko dookoła. Skoki narciarskie to sport, który można z powodzeniem uprawiać cały rok. Zarówno konkursy letnie, jak i zimowe cieszą się popularnością wśród wiernych kibiców.
Czym zatem różnią się skoki zimą od skoków latem? 
Nawierzchnia
Podstawową różnicą są tory, po których skoczkowie rozpędzają się, a także nawierzchnia, na której lądują. Zimą tory najazdowe są lodowe, a skoczkowie lądują na śniegu/lodzie, natomiast latem tory najazdowe są porcelanowe, a nawierzchnią, na którą lądują jest igielit.
Letnie przygotowania
Wielu skoczków i trenerów traktuje letnie zawody przede wszystkim jako trening przed zbliżającym się sezonem zimowym. Co roku widzimy, że niektórzy czołowi skoczkowie rezygnują z letniego skakania, żeby lepiej przygotować się do zimowych zawodów. 
Dla prawdziwego kibica tej dyscypliny wiadome jest, że skoczkowie jako swój cel stawiają jak najlepszy rezultat w Pucharze Świata. Poza Pucharem Świata, zimą odbywają się takie zawody jak igrzyska olimpijskie, mistrzostwa świata, czy mistrzostwa świata w lotach. Dlatego właśnie skoki letnie traktowane są głównie jako trening i stanowią okres przygotowawczy. Wysoka dyspozycja latem daje nadzieję na dobre występy w sezonie zimowych. Konkursy Letniego Grand Prix czy Letniego Pucharu Kontynentalnego to dla skoczków świetna okazja nie tylko do treningów, ale również do stopniowego przyzwyczajania się do zaciętej rywalizacji, która czeka ich zimą.

Atmosfera
Jednym z ważniejszych czynników jest atmosfera panująca na skoczni. Wielu sympatyków skoków narciarskich powtarza, że zimą daje się wyczuć magię tego sportu oraz, że rywalizacja jest bardziej pasjonująca. Wystarczy spojrzeć na zawody Pucharu Świata, by zobaczyć, że na skoczniach gromadzą się tysiące kibiców, aby cieszyć się pięknem skoków narciarskich. Także wielu skoczków przyznaje, że to właśnie zimą czują największe wsparcie od kibiców. Gdy wokół pada śnieg i temperatura powietrza jest ujemna, konkursy zyskują sprzyjającą aurę, której nie da się poczuć śledząc rywalizację w telewizji.

Możliwości
Letni cykl Grand Prix czy Letni Puchar Kontynentalny nie liczą aż tylu konkursów, a więc nie cechują się one tak dużą różnorodnością jak Puchar Świata. Wprawdzie latem jest ciepło, co staje się zaletą głównie dla kibiców gromadzących się pod skocznią, jednak mimo wszystko to zima stwarza wiele nowych możliwości rozwoju. Przynosi ona przede wszystkim wiele możliwości związanych z treningami i wyjazdami. Puchar Świata liczy kilkadziesiąt konkursów, a zawody odbywają się na wielu skoczniach świata, co pozwala sportowcom nie tylko dbać o własną formę przez dłuższy czas, lecz także sprawdzić swoje umiejętności na różnego typu obiektach, w różnych krajach. 
Opinia skoczków
Wielu skoczków powtarza, że skakanie latem jest przyjemne, jednak wolą oni zdecydowanie zimę. Na przykład Norwegowie preferują skoki zimą, ponieważ żyją w kraju skandynawskim, gdzie sporty zimowe są szczególnie popularne, a tę porę roku uważają za bardziej przychylną do treningów.

Zawody rozgrywane latem nie posiadają tak wysokiej rangi jak zimowy Puchar Świata, ale wciąż gromadzą na trybunach tysiące kibiców. Skoki narciarskie to sport zimowy. Zimą na skoczniach wytwarza się niepowtarzalna, wręcz magiczna atmosfera. Z drugiej strony, pogoda latem jest zdecydowanie bardziej sprzyjająca, co jest ważne również dla skoczków, którzy mogą trenować w komfortowych warunkach.
Źródło: pzn.pl / informacja własna

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s