Szkoły sportowe związane ze skokami w Polsce

Szkoły sportowe związane ze skokami narciarskimi znajdują się oczywiście również w naszym kraju. Na stronie Polskiego Związku Narciarskiego można ich znaleźć ponad 90, niektóre w dość „niegórskich” miejscach, na przykład we Wrocławiu. Nie sposób opisać ich wszystkich więc w naszym artykule skupimy się jedynie na tych największych i najbardziej popularnych. 
Powiatowy Zespół Placówek – Szkoła Mistrzostwa Sportowego Szczyrk

Foto: Smsszczyrk.pl
Jest to chyba najbardziej rozpoznawalna Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Polsce. Obejmuje ona zarówno gimnazjum jak i liceum. Jest ona w całości państwowa, a chętni mogą kształcić się tutaj nie tylko w skokach narciarskich, ale również w kombinacji norweskiej, biegach narciarskich czy konkurencjach alpejskich. We wrześniu naukę w tej placówce rozpoczęło ośmiu gimnazjalistów oraz dwudziestu pięciu licealistów, wśród których znajduje się m.in Kinga Rajda. Ponadto SMS Szczyrk może poszczycić się okazałą grupą zasłużonych absolwentów. Szkołę tą ukończyli tacy znani zawodnicy jak Piotr Żyła, Stefan Hula, Bartłomiej Kłusek, Aleksander Zniszczoł, Krzysztof Biegun, Jakub Wolny czy Przemysław Kantyka. 
Zespół Szkół Mistrzostwa Sportowego im. Stanisława Marusarza w Zakopanem

Foto: Smszakopane.pl
Stolica Tatr również może poszczycić się niezwykle popularną szkołą sportową. Jest to placówka publiczna, zapewniająca kształcenie w wielu dyscyplinach sportów zimowych od IV klasy podstawówki do końca liceum. Jak można wyczytać z oficjalnej strony szkoły, stawia ona na rozwój zawodnika nie tylko w kontekście jego przyszłej kariery ale również rozwoju osobistego. Kibicom miejsce to może kojarzyć się głównie z Kamilem Stochem, bo to tutaj właśnie stawiał on pierwsze kroki w skokach narciarskich. Z bardziej znanych absolwentów można również wyróżnić Jana Ziobro, a spoza skoków – Justynę Kowalczyk czy Luizę Złotkowską. 
WSS Wisła w Wiśle

Foto: Wisła.pl
Chociaż obecnie ta wiślańska szkoła słynie głównie z piłkarskiego klubu KS Wisła, niegdyś była najsłynniejszą placówką odpowiedzialną za kształcenie skoczków w tej części polskich gór. To właśnie stąd wywodzi się Adam Małysz. Trenerem skoczków jest znany szerszej grupie kibiców Jan Szturc. Większości nazwa WSS Wisła może nie mówić zbyt wiele, bo jeszcze do 2014 roku klub narciarski związany z tą szkołą nosił nazwę „Wisła Ustronianka”. Wszystko zmieniło się jednak wraz z rozwiązaniem umowy sponsorskiem z producentem napojów. 
PKS „Olimpijczyk” Gilowice
Foto: Gilowice.pl
W klubie tym można trenować wiele sportów, nie tylko zimowych. Z tych związanych z nieco chłodniejszą aurą do wyboru są skoki narciarskie, biegi narciarskie oraz kombinacja norweska. Najbardziej znanymi reprezentantami Gilowic są obecnie Joanna i Paweł Twardosz. Klub jest niewielki, związany mocno z rozwojem regionu i tutejszą parafią. Niemniej jednak dość rozpoznawalny. 
Zespół Szkół Mistrzostwa Sportowego w Karpaczu

Na koniec mała ciekawostka dotycząca wymierania sportów tam, gdzie nie powinno się to odbywać. Szkoła ta nie jest oddzielną placówką, lecz wchodzi w skład Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Karpaczu wraz z liceum i technikum. Edukacja odbywa się tu przez 6 dni w tygodniu, od poniedziałku do soboty. Niegdyś można było szkolić się tu w m.in. skokach narciarskich, biathlonie, saneczkarstwie lodowym oraz narciarstwie alpejskim, dziś tylko dwie ostatnie dyscypliny są popularyzowane. W 2013 roku nadano jej imię Polskich Olimpijczyków. Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s