Szkoły sportowe związane ze skokami za granicą

Coś nowego u nas na stronie, ale czy wiedzieliście, że są szkoły, które kształcą przyszłych skoczków? Powiem wam, że ja wiedziałam tylko o jednej, a jest tyle placówek, z których powychodzili wybitni skoczkowie. Mam dla was przyjemność opisać takie właśnie szkoły znajdujące się poza granicami Polski. 

Norges Toppidrettsgymnas
fot:. allevents.in

Jest to fundacja prowadząca prywatną szkołę średnią o takiej samej nazwie. Placówka została założona 1 sierpnia 1981 roku w Bærum przez Rogera Elstada. Na początku nosiła nazwę Norsk Alpingymnas. Ma ona kilka placówek m.in. w Bærum, Geilo, Kongsvinger, Lillehammer, Tromsø. Skoki jednak można tylko trenować w Lillehammer, do której uczęszczali Robert Johansson, Anders Fannemel, Kenneth Gangnes, Sigurd Pettersen i Maren Lundby. W sezonie 2017/18 jest przewidzianych 26. skoczków, którzy będą mieć zajęcia z 4 trenerami wśród nich skoczek, który pojawił się w tym roku na LPK w Polsce, Thomas Aasen Markeng. 
Ciekawostka! 
23 uczniów tej szkoły znalazło się w kadrze Norwegii na Igrzyska Olimpijskie w Vancouver w 2010 roku. 


A tak trenują skoczkowie w tej szkole:


Heimdal videregående skole 
fot:. wikipedia.org

Jest to liceum znajdujące się w mieście oddalonym o 10 kilometrów od centrum Trondheim. Jej budowa została zakończona jesienią 1977 roku. Uczęszczali tu m.in. Robin Pedersen, Johann Andre Forfang, Espen Røe. 
Ciekawostka!
W tej szkole oprócz sportu można wybrać jeszcze muzykę lub elektronikę.

Wang Toppidrett Oslo

fot:. wikiwand.com

fot:. wikipedia.org

Druga z kolei szkoła założona przez Pedera Wanga. Pierwsza jest prywatnym liceum i nosi nazwę Wang videregående skole. Szkoła, o której u nas mowa została założona w 1984 roku w Oslo.
Posiadają jeszcze siedziby w Stavanger, Toensberg, Fredrikstad i Hamar, ale tylko w Oslo można trenować skoki narciarskie. Tę szkołę skończyli: Joachim Hauer, Tom Hilde i Halvor Egner Granrud. Magnus Brevig jest jednym z trenerów w tej szkole.
Ciekawostka!
Skoczkowie z tej szkoły jeżdżą na obozy przygotowywawcze do Zakopanego lub Planicy.
Gimnazija franceta prešerna
fot:. sl.onmuvo.com

Na pewno każdy z was słyszał o tej szkole, a jak nie to teraz usłyszycie. Gimnazjum sportowe w Kranju. Niestety więcej o historii tej szkoły nie udało mi się znaleźć. Do tej placówki uczęszcza: Domen Prevc, Bor Pavlovcic oraz Nika Kriznar, ale to nie koniec skoczków w tej szkole. Uczęszczali tu również: Peter Prevc, Aljaz Osterc, Ziga Jelar, Jaka Hvala, Anze Semenic, Anze Lanisek, Jurij Tepes oraz Nejc Dezman. 
Ciekawostka!
Szkoła często organizuje uczniom wyjazdy na skoki, gdzie mogą oglądać swoich kolegów w akcji. 

Tu krótki filmik z treningu skoczków. Jednym z głównych bohaterów jest tu Ziga Jelar


Internatsschule für Schisportler Stams, krócej Schigymnasium Stams
fot:. gymnasium-stams.at

fot:. skiracing.com

Jedna z najsłynniejszych i najstarszych szkół sportowych na świecie. Uczęszczają tam ludzie od 14 do 20 lat. Szkoła mieści się w Stams niedaleko Innsbrucka. Została założona w 1967 roku. Placówka, która koncentruje się przede wszystkim na skokach narciarskich. Szkoła mieści się nieopodal Brunnentalschanze, dzięki czemu skoczkowie mogą łatwo dostać się na treningi. Jej absolwentami są m.in. Toni Innauer, Daniela Iraschko, Martin Koch, Andreas Kofler, Heinz Kuttin, Richard Schallert, Gregor Schlierenzauer, Andreas Widhölz oraz Michael Hayboeck.
Ciekawostka!
Uczniowie w Stams chodzą do szkoły sześć dni w tygodniu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s